Autosedačku zná každý. Je pouze pro děti a zachrání mnohokrát jejich život. Ovšem také se stává, že i když je výlučně nutné používat ji v autě, maminky ji využívají i mimo něj. Třeba když dítě nechce spát. Tak ho tam prostě dají a hotovo. Ovšem podle nové americké studie tamějších pediatrů je to velmi nebezpečné. Dlouhý tzv. pobyt ve vajíčku čili v autosedačce působí nepříznivě na páteř. Ideální je, aby děti spaly narovnané, čili na zádech. Mezi lety 2004 až 2014 došlo k úmrtí kojenců v autosedačkách v počtu 11 779 ve spánku. A to mimo auto, když v ní leželi doma. Autosedačka není postýlka!
Ani přítomnost rodičů nezabrání tragédii
Dítě nebylo v autosedačce připoutané, takže vypadlo. I tohle byla jedna z příčin neštěstí, přestože dítě bylo pod dozorem rodičů. Ovšem i když je připoutáno, není to zrovna vhodné. Dětský zádržný systém neboli autosedačka je určena primárně k převážení v autech. Ne k tomu, aby v ní dítě leželo celý den. Podle lékařů v Americe je to však běžný jev. Pro děti bohužel. Pro dítě je to nebezpečné z mnoha dalších důvodů. Takové dlouhé sezení může deformovat tělo, špatně se mu bude dýchat a další věci. A pak už je to pouze okamžik a může dojít k velké tragédii.
Pro děti je absolutně v uvozovkách nenormální používat autosedačku jinde než v autě. Stávají se ještě další případy. Rodiče dají doma dítě do sedačky, položí ho vedle sebe na gauč nebo na stůl a sami usnou. Tohle je jedna z těch nejnebezpečnějších situací vůbec.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz