Historie automobilky Alfa Romeo

Historie automobilky Alfa Romeo | Italská automobilka Alfa Romeo byla založena v roce 1910. V té době byla nazývána pouze ALFA, což byla zkratka pro Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Později v roce 1915 ale získal ve firmě Nicola Romeo vedoucí pozici. O tři roky později převzal celou automobilku. Proto se od roku 1920 firma přejmenovala na Alfa Romeo.

Alfa Romeo

Začátky Alfa Romeo

Svůj první výrobek předvedla automobilka hned ve svém prvním roce existence. Byl navržen Giuseppem Merosim a pojmenován byl 24 HP. Ano, 24 HP znamená 24 koňských sil. Později také navrhl automobily s většími silnějšími motory. Jednalo se o vozy s 40 a 60 koňskými silami. Se svými vozy se také dali na závodní dráhu, ale vývoj na několik let zastavila první světová válka.

Válečné období

Během války se pod vedením Nicola Romea automobilka přetransformovala na výrobnu vojenských potřeb. Vyráběli tak letecké motory, munici a generátory. Základ tyto generátory sdílely s firemními automobily. Věnovali se také výrobě těžkých lokomotiv. Po skončení války začala firma vyrábět auta v roce 1919.

Nástup Enza Ferrariho

V té době mladý závodník Alfy jménem Enzo Ferrari přesvědčil v roce 1923 Vittoria Jana, aby opustil Fiat a přidal se k Alfě. Hned jeho první vůz v roce 1925 vyhrál světový pohár. Jednalo se o vůz P2 Grand Prix. P2 dalo základ dalším silničním vozům, které byly vybaveny řadovými motory se 4 až 8 válci. Měli pro Alfu charakteristickou spolehlivou konstrukci. To znamená použití dvojitých vaček, svíčkami ve středu, dvěma ventily na horní straně a polokulovými spalovacími komorami. Po zprivatizování závodní divize Enzo Ferrari odešel a založil tým Scuderia Ferrari. Následovalo mnoho let ekonomickýcj problémů, které ukončil Fiat odkoupením Alfy Romeo v roce 1986.

Závodní úspěchy

Vozy Alfa Romeo dosáhly ve své historii množství úspěchů ve Formuli 1, Touring a Fast Touring. K jejich úspěchům jim pomohli hlavně pánové Vittorio Jano a Enzo Ferrari. Po sérii pozdějších neúspěchů byl Vittorio Jano odvolán a Enzo Ferrari se dal vlastní cestou po převzání značky vládou.

Od roku 1931 do 1934 vyhrával vůz 8C 2300 24H Le Mans. Ve Formuli 1 v´by velice spěšný vůz 158. Ten disponoval přeplňovaným motorem.

Alfa Romeo sport

Modely automobilů

Alfa Romeo 145
Alfa Romeo 146
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 159
Alfa Romeo 164
Alfa Romeo 166
Alfa Romeo 33
Alfa Romeo Brera
Alfa Romeo Crosswagon Q4
Alfa Romeo Giulia
Alfa Romeo Giulietta
Alfa Romeo GT
Alfa Romeo GTV
Alfa Romeo MiTo
Alfa Romeo Spider
Alfa Romeo Stelvio

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?