Historie automobilky Subaru

Subaru je další z japonských automobilek, které jsou na trhu už dost dlouho – 15. července 1953 – to je datum jejího založení.

Ovšem začínali jako úplně něco jiného. Tehdy se ještě jmenovali Fuji Heavy Industries a zabývali se výzkumem letadel. O sedmnáct let později v roce 1932 se reorganizovali na Nakajima leteckou společnost. V té době se stali hlavním výrobcem letadel pro Japonsko během druhé světové války. V roce 1954 už to však bylo vše jinak. Tehdejší hlavní ředitel Fuji Heavy Industries Kenji Kita chtěl rok předtím, aby se společnost podílela na výrobě aut. Začali jednat o prvním modelu, který se měl jmenovat P-1.

Kita pojmenoval novou společnost

Ano, dal jí jméno Subaru, což je v japonský název pro hvězdokupu Plejád. První auto dostalo název Subaru 1500. Bylo jich však vyrobeno jen dvacet, protože vyvstaly potíže s dodávkami. Následovala však výroba desítek aut různých pojmenování, například Sambar. V roce 1968 získal část podílu v automobilce Subaru Nissan. Po všech možných odkupech a prodejích nakonec skončila Subaru v kooperaci s Toyotou. Společně například vyvinuly vůz Toyota 86, jenž poprvé prodali v lednu 2012 pod různým pojmenováním. Subaru se prodává jak v zámoří, tak i v Evropě. Důkazem budiž jejich expanze jak do Kanady, tak i do Velké Británie.

Subaru WRX

Nevyhýbá se ani elektromobilům. Například vloni představila Crosstrek Plug Hybrid, jenž byl naplánovaný pro letošní rok, tedy pro 2019. Zatím se prodává jenom v USA, konkrétně Kalifornii. Dojezd tohoto elektromobilu je 27 km. Pro další dva roky se plánuje rozšíření tohoto modelu.