Sportovní doplňky pro váš automobil. Pořiďte ventily, budíky a mnoho dalšího

0
149
Zdroj foto: Jaochainoi1980 / Shutterstock.com

Pokud si opečováváte svého miláčka a věnujete mu maximální pozornost nejen z pohledu běžného motoristy, ale také nadšence, který si ladí výkon a chcete ze svého vozu zkrátka dostat maximum, potom se vám budou hodit nejrůznější sportovní doplňky. Ať už se jedná o jednotlivé díly v systémech automobilů zvyšující jeho výkon, nebo čistě estetické příslušenství, případně doplňky kombinující praktickou a vzhledovou stránku.

Omezení negativního efektu turba

Pokud ladíte výkon, velmi podstatným dílem je například blow off ventil. Drtivá většina dnešních moderních motorů využívá přeplňování, nejčastěji turbodmychadlem, případně ale také kompresorem. S tím se pojí takzvaná „turbodíra“, což je moment při akceleraci, než zabere turbo. Pokud pořídíte kvalitní uvolňovací blow off ventil, jinak také zvaný zkráceně BOV, můžete tento nepříjemný efekt omezit. Co vlastně tento ventil dělá? Především je to uvolnění přebytečného tlaku při přeřazení. Tento tlak vzniká mezi škrtící klapkou a turbem, jakmile přeřadíte, přičemž díky jeho uvolnění dojde k omezení efektu zmiňované „turbodíry“. Rozlišujeme dva typy BOV:

  • Otevřený
  • Uzavřený

U otevřeného typu je přebytečný vzduch vypouštěn do vzduchu, v případě otevřeného typu je tento vzduch vracen zpět do potrubí před turbo. Činnost tohoto ventilu můžete vnímat také při jízdě, když se při přeřazení projevuje jako syčení nebo pískání. Tento atraktivní zvukový efekt si můžete dopřát také u dieselového motoru, kde je právě toto jedinou úlohou ventilu, protože praktické využití zde nemá.

Palubní přístroje

Ladíte si automobil a chcete mít přehled o činnosti nejrůznějších systémů, jejich stavu a hodnotách, na kterých se momentálně nachází? V tom případě se vám bude hodit nabídka přídavných budíků. Tyto budíky nejenže poskytují praktické informace, ale mohou zlepšit také vzhled vašeho vozu v interiéru.

——————–Komerční článek——————–

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here