Historie automobilky Smart

Smart je jedna z mála automobilek, která ještě existuje a byla založena před poměrně málo lety. Všechno začalo na konci roku 1982, kdy se začala spolupráce mezi firmou Swatch, což je výrobce hodinek a Nicolase Hayeka, generálního ředitele stejné společnosti.

Vznikl nápad, že by mohli postavit první auto, jenž by mělo stejné výrobní a personální funkce, jenž se používali k popularizaci hodinek Swatch. Smart je od začátku ve vlastnictví automobilky Daimler AG. Ovšem zpět k dohodě, o které jednali. Od začátku chtěli vytvořit auto, které mělo být malé a stylové. Tuto myšlenku pojmenovali Swatchmobile. Hayek vlastnil společnost Hayek Engineering AG. A právě oni začali navrhovat vůz se dvěma sedadly a hybridním pohonem.

Od začátku spory

Nicolas Hayek měl od samého počátku potíže s prosazením vlastního názoru, co se týká typu Swatchmobile. Jako jeden z prvních sporů bylo jméno. Hayer trval na Swatchmobile nebo Swatch Car. Daimler-Benz to odmítal a trval na neutrálním jménu. Nakonec to dopadlo tak, že skončili u jména Smart. Do května 1994 si našli 74 potenciálních míst, kde by mohl být montážní závod. Nakonec si vybrali Hambach ve Francii. Továrna, jenž byla postavená účelově dostala přezdívku Smartville. Montážní závod nakonec otevřeli 27. října 1997. Na březen 1998 chystali Smart City-Coupé.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Smart Forfour

Auto bylo nabízeno v devíti zemích Evropy, ovšem Hayekova očekávání nesplnilo. Smart jako automobilka pokračoval nadále ve výrobě. V roce 2005 koupili 50 procent podílu v holandském závodě NedCar. O rok později začal mít Smart finanční ztráty, což je zatím nepoložilo. V letošním roce Daimler oznámil, že v Číně budou stavět nový závod s podporou společnosti Geely a od roku 2022 bude zahájena výroba inteligentních vozů nové generace.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?