Historie motorek Piaggio

Piaggio je italský výrobce motorek a užitkových aut, přičemž pod ně spadá sedm značek – Piaggio, Vespa, Gilera,  Aprilia, Moto Guzzi, Derbi a Scarabeo.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                         Vespa a Todi

V roce 1882 zakoupil Enrico Piaggio pozemek v Janově, kde si chtěl zřídit dřevěný dvůr. O dva roky později, 1884, jeho syn Rinaldo, kterému bylo v té době pouhých 20 let, založil sám firmu Piaggio & C. Původně chtěl stavět lokomotivy a železniční vozy, avšak v roce 1917, když se válka chýlila ke svému konci, se přeorientoval na vojenskou výrobupodmořské motorové čluny, letadla, hydroplány. Mezi roky 1937 až 1939 se Rinaldovi podařilo udělat s jeho letadly 21 rekordů.

Motorismus až po válce

Rinaldo zemřel v roce 1938 a po něm převzali vedení jeho synové Enrico a Armando. Od roku 1940 závod Piaggio vyráběl například vlaky, letecké motory, kamiony, tramvaje, autobusy a další. Závod umístěný ve městě Pontedera byl zničený bombardováním a tak se výroba přestěhovala do města Biella. Po válce se Enrico Piaggio rozhodl, že se bude specializovat na italský masový trh v oborou motocyklů. První motocykl vyrobil pro parašutisty a říkalo se mu MP5, přičemž se mu v Itálii začalo přezdívat Paperino, což je italský název pro známého kačera Donalda ze studia Walta Disneyho.

 

Zdroj foto: en.wikipedia.org              Piaggio MP3

V dubnu 1946 vypustili stroj zvaný Vespa. Během deseti let jich vyrobili víc než milion kusů. Firma omentálně zaměstnává více než 7 000 lidí. V roce 2014 vyrobili celkem 519 700 vozidel. Jako výrobce má šest výzkumných a vývojových center a má působnost ve více než padesáti zemích.

 

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?