Historie motorek Piaggio

Piaggio je italský výrobce motorek a užitkových aut, přičemž pod ně spadá sedm značek – Piaggio, Vespa, Gilera,  Aprilia, Moto Guzzi, Derbi a Scarabeo.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                         Vespa a Todi

V roce 1882 zakoupil Enrico Piaggio pozemek v Janově, kde si chtěl zřídit dřevěný dvůr. O dva roky později, 1884, jeho syn Rinaldo, kterému bylo v té době pouhých 20 let, založil sám firmu Piaggio & C. Původně chtěl stavět lokomotivy a železniční vozy, avšak v roce 1917, když se válka chýlila ke svému konci, se přeorientoval na vojenskou výrobupodmořské motorové čluny, letadla, hydroplány. Mezi roky 1937 až 1939 se Rinaldovi podařilo udělat s jeho letadly 21 rekordů.

Motorismus až po válce

Rinaldo zemřel v roce 1938 a po něm převzali vedení jeho synové Enrico a Armando. Od roku 1940 závod Piaggio vyráběl například vlaky, letecké motory, kamiony, tramvaje, autobusy a další. Závod umístěný ve městě Pontedera byl zničený bombardováním a tak se výroba přestěhovala do města Biella. Po válce se Enrico Piaggio rozhodl, že se bude specializovat na italský masový trh v oborou motocyklů. První motocykl vyrobil pro parašutisty a říkalo se mu MP5, přičemž se mu v Itálii začalo přezdívat Paperino, což je italský název pro známého kačera Donalda ze studia Walta Disneyho.

 

Zdroj foto: en.wikipedia.org              Piaggio MP3

V dubnu 1946 vypustili stroj zvaný Vespa. Během deseti let jich vyrobili víc než milion kusů. Firma omentálně zaměstnává více než 7 000 lidí. V roce 2014 vyrobili celkem 519 700 vozidel. Jako výrobce má šest výzkumných a vývojových center a má působnost ve více než padesáti zemích.

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?