Historie automobilky Mercury

Mercury není jen příjmení fenomenálního zpěváka legendární skupiny Queen, ale také se jedná o dnes již zaniklou značku výrobců aut.

Zdroj foto: en wikipedia.org                                                       Marcury

Mercury založil v roce 1939 Edsel Ford, syn Henryho Forda. Jednalo se vlastně o uměle vytvořenou značku, přičemž jí přischla nálepka trochu lepších či lépe řečeno luxusnějších fordů s jiným logem. Té se nezbavila nikdy za celou dobu své existence. I když se honosili tím, že jsou luxusní, jedno se jim upřít nedalo. Chtěli být levnější alternativou vůči Lincolnům. Vůbec prvním modelem bylo auto s označením Mercury 8. Číslo v názvu představovalo počet válců. Jinak měl výkon 96 koní a během roku 1939 se těchto aut prodalo 65 884 kusů, což byl úspěch.

Nový úspěch překazil Pearl Harbor

Další auto mělo své první představení v roce 1941 a jmenovalo se Station Wagon. Ovšem sedmého prosince tohoto roku přišel jeden z nejtragičtějších válečných útoků – Pearl Harbor napadli Japonci. Auta musela tím pádem uvolnit místo válečné výrobě, takže žádný úspěch se Station Wagon se v té době nekonal. Normální výroba automobilů se obnovila až v roce 1945. Tehdy se však Mercury spojila do jedné divize s Lincolnem. V roce 1975 vytvořili auto Grand Marquis, jenž se překládalo jako Markýz Veliký. Byl to asi nejslavnější vůz této automobilky.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                           Mercury Milan Premier

Mercury však už nebyla pro zákazníky až tak atraktivní značkou a tak se vedení Fordu rozhodlo, že vše ukončí. Definitivně poslední auto, jenž vyjelo z výrobní linky, byl model s názvem Mariner. Stalo se tak třetího září 2010. Celkově se činnost značky Mercury ukončila na konci roku 2010.