Jak si vybrat helmu a boty na motorku? Hlavní roli hraje bezpečnost a až pak design

0
1005
Zdroj foto: pixabay

Při zakoupení motorky si musíte pořídit i výbavu, abyste mohli bezpečně brázdit silnice. Jistě musí mít každý motorkář při ruce platný řidičský průkaz, motolékárničku a raději záznam o dopravní nehodě. Povinná ale bývá i helma, kterou musí mít každý, kdo vyjede na pozemní komunikace, doporučena je i na polích a lesních cestách, nejste na molu, jde především o bezpečnost řidiče.

Jak si vybrat bezpečnou helmu?

Pro začátek je důležité vědět, že český zákon přesně nestanovuje, jak helma na motorku musí vypadat, povinností pouze bývá mít helmu na hlavě a zároveň si chránit oči.

Jaká helma je vhodná pro koho?

Na trhu samozřejmě neexistuje pouze jeden druh helmy pro každého, rozlišují se i helmy na cross, které používají především závodníci a helmy na běžné používání na silnici. Při výběru je důležité soustředit se na druh motorky, kterou máte. Pokud vlastníte např. babettu, bude vám stačit “otevřená helma”, ke které si dokoupíte ochranné brýle. Na druhou stranu pokud máte silniční motorku, jejíž rychlost je totožná s motorovým vozidlem, pořiďte si “uzavřenou helmu”. Tohle jsou top helmy na motorku, chrání nejen vaši hlavu, ale také bradu a čelist, v případě pádu tak máte jistotu, že nebudete mít ani otřes mozku, ale ani zlomenou čelist. K dispozici jsou také pod označením “full face” a výhodou bývá také sklápěcí plexi sklo, nemusíte tak kombinovat helmu s brýlemi, zároveň bývá některé sklo zatmavovací, uvidíte tak krásně i při slunečním svitu. Helma jistě není ostuda ani na již zmíněnou babettu.

Pro výběr je také důležitý materiál, který nejen ovlivní cenu, ale také hmotnost dané helmy. Nejčastěji bývají helmy vyrobeny z polykarbonátu, jsou levnější, těžší a při nárazu hlavou o zem může dojít ke zpětnému vymrštění. Vybrat si také můžete kompozitní helmy, které jsou sice dražší, ale jakýkoli náraz vstřebávají mnohem lépe, jejich bezpečnost je tedy větší.

Jestliže si vybíráte první helmu, je dobré zajít do kamenného obchodu, kde vám nejen poradí, co je pro vás vhodné, ale také vyberou velikostně správnou helmu. Pokud si zakoupíte helmu na internetu a bude vám větší, nezaručí vám žádnou bezpečnost. S velikostí také úzce souvisí dioptrické brýle, na které musí být v helmě prostor. Máte-li před sebou delší cestu, nesmí vás nic tlačit. Ženy by také dopředu měly vědět, jak budou cestovat, zda budou mít pod helmou rozpuštěné vlasy nebo potřebují ještě prostor na culík.

Zdroj foto: envato

Jaké vychytávky při výběru doladit?

Kvalitní a bezpečná helma musí mít také správnou ventilaci. V letním počasí musí větrat, abyste se nepotili, v dešti musí zase správně těsnit. S ventilací také úzce souvisí mlžení plexi skla, vyhnout se mu můžete zakoupením PinLock, což v překladu znamená dvojité hledí. Jedná se o folii, která se umisťuje do prostou plexi skla, nelze ho však umístit na všechny druhy helmy.

Jak si vybrat motorkářské boty?

Ani výběr motorkářských bot by se neměl podceňovat. Výběr motorkářských bot úzce souvisí s tím, jakou máte motorku a jaký je vás styl jízdy, proto si dopředu odpovězte na otázky:

  • Jakou vlastníte motorku a jak s ní jezdíte?
  • Kam s motorkou budete jezdit? (závodní okruh, terén, pozemní komunikace nebo městský prostor)
  • Jak velkou ochranu očekáváte?

Pokud jste začátečníci a rádi byste si postupně vyzkoušeli vše, budete jistě dávat přednost botám, které vás nejen ochrání, ale budou i komfortní. V zásadě platí, že čím jsou boty větší, tím větší bezpečnost zaručují, chrání nejen kotníky, ale i holeň. Pro cestování na motorce a souběžné chození přírodou volte boty, které budou pohodlné a voděodolné, ušetříte si tak nastydnutí při nepříznivém počasí. Jestliže hledáte boty na cross, určitě volte speciální boty, které jsou vyrobeny na tento sport nikoli jiné! Konstrukce bot je udělána tak, aby bota vydržela i při vysokém nárazu a noha se zároveň neprotáčela.

Cena je výběru méně důležitá, profesionální jezdci jistě volí kvalitnější boty, které stojí několik tisíc, pro ježdění pro radost vám budou stačit boty, které jsou bezpečné a k dostání už v rozmezí 3 – 5 tisíc korun.

Velikost bot je stejně důležitá jako u helmy, opět není dobré je někomu půjčovat, i když druhé osobě padnou, může vám je roztáhnout třeba přes nárt. Boty na motorku vám musí pasovat akorát, myslete také na to, že každý výrobce může mít jiné velikostní tabulky, proto je vhodné boty nejprve vyzkoušet.

Rada na závěr

Nepořizujte si jednu helmu třeba s partnerem dohromady, abyste si ji střídali. Budete muset helmu před cestou stále upravovat, aby padla přímo vám, obzvláště pokud jezdíte pravidelně, pořiďte si raději každý svoji helmu. Myslete také na to, že zdraví máte jen jedno, nezáleží tedy na tom, zda vám nepůjde helma barvou k bundě, ale na to, že dojedete do cíle v pořádku. Motorkáři nemají tak kvalitní světla, proto při stmívání nebo zhoršené viditelnosti jsou hůře vidět, je dobré před cestou zvážit reflexní vestu.

Před zakoupením také můžete kouknout na stránky https://www.testkvality.cz/, kde si krásně prověříte jednotlivého helmy i boty.

Pokud jste měli nějakou nehodu, ihned si kupte helmu jinou, helma již posléze nemusí plnit bezpečnostní předpisy!

—————-Komerční článek—————–

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here