Elektromobilita u Nissanu: v plánu je elektrický crossover

0
971
Elektromobil Nissan
autor foto: nisaan.co.uk

V příštím roce chystá automobilka Nissan nový elektromobil v typu karoserie crossover. Použita do něj bude nejnovější technologie Leaf. Crossover bude něco jako Quashqai.

Nissan plánuje svůj první crossover elektromobil a hned ve velkém stylu

Nissan, co se týče elektomobility, rozhodně zaostávat nehodlá. A tak přichází s novým elektromobilem, v typu karoserie crossover, který má přijít už v příštím roce.

Elektrický crossover bude vycházet z technologie druhé generace Leafu. Tato technologie nabízí výkon 110 kW a točivý moment 320 N.m. Crossover rozhodně nebude žádné ořezávátko a futuristický vzhled pojatý z konceptu IMx, (s tímto konceptem jsme se mohli setkat již na podzimním tokijském autosalonu) pak dodá vozu originalitu každým coulem.

Šéfdesignér evropské divize Nissanu Momor Aoki říká, že IMx není pouhý koncept a v následujících setech se objeví v sériové výrobě. Automobilka by byla velmi ráda, kdyby IMx v budoucnosti zopakoval velký prodejní úspěch Quashqaie, který už od roku 2006 má své věrné místo mezi nejprodávanějšími crossovery ve své třídě a udává módní styl těchto typů aut.

Podle odhadů automobilky by do roku 2020 mohly tvořit crossovery celkem 34% z celkového prodeje nových aut. Vedení je už teď přesvědčeno, že jejich model s čistě elektrickým pohonem zaujme. Nespornou výhodou bude větší vnitřní prostor, než je v Leafu.

autor foto: nisaan.co.uk

Interiér bude mnohem větší než u běžného konvenčního auta. Designéři toho docílí díky ploché podlaze, která ukrývá baterie. Tím dostanou daleko lepší prostor pro další využití. Palubní deska se bude moci posunout blíže k čelnímu oknu, díky jinému umístění klimatizace, ventilace a topení, které bude nově pod kapotou, popisuje Aoki. O svém tvrzení je naprosto přesvědčený, neboť v minulosti například dohlížel na probíhající design sportovního vozu 350Z.

Interiér nového crossoveru bude úplně jiný

Oproti Leafu se interiér nově plánovaného elektrického crossoveru úplně změní. IMx bude zvenku hodně nadčasový, proto i uvnitř je nutné počítat s futuristickými prvky. Zvláště, pokud se má vůz opět stát módní ikonou a udávat tak design v následujících letech.

Moderní vzhled je nutný také kvůli použití nejnovějších technologií a připravovaných autonomních systémů. Ty by se do klasického stylu rozhodně nehodily. Aoki však ve svém prohlášení naznačuje, že by se do interiéru mohl dostat také klasický prvek v podobě laminátu imitujícího dřevo nebo průsvitného osvětleného plastu.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here