Historie automobilky Caterham

Lehké sportovní vozy s názvem Caterham se vyrábí už od roku 1973. Britská automobilka se v současnosti specializuje také na výrobu motocyklů.

Caterham dobývá závodní okruhy

Automobilka Caterham pochází britského města Caterham v Surrey v Anglii. Zde byla značka založena v roce 1973. Už v té době měla o výrobě svých automobilů jasnou vizi. Bude vyrábět lehké sportovní vozy. Nejvíce značku proslavil model 7, který je přímým potomkem již legendárního Lotusu 7 z roku 1973,  který vznikl pod rukama známého designéra Colina Champana.

Britská značka slavila úspěchy nejen s modelem Caterham 7, ale také s modelem Caterham 21, tehdy alternativou Lotusu Elise. Velkých změn ve vedení se společnost dočkala v roce 2011, kdy automobilku koupil majitel týmu Formule 1 značky Lotus, Tony Fernandes.

Caterham 7

Na modelu Caterham 7 je nejzajímavější nikoli jeho výkon, ale jeho obratnost na závodních tratích. Vznikl z vozu Lotus 7 a za celou dobu jeho čtyřicetileté výroby se design téměř nezměnil. Jen se tu a tam obměnila výbava.

Caterham 7 není specifickým vozem. Jde spíše o hračku, se kterou se dá snadno zvítězit díky jednoduše pojatému typu motoru, dokonalou stavbou karoserie a nízkou hmotností, která se pohybuje kolem 550 kilogramů. Model vyniká vysokou akcelerací. Rozmístění váhy nabízí skvělou přilnavost i v ostrých zatáčkách, nemá sklony se převracet, a tak ačkoli nízkému výkonu hravě porazí ostatní soupeře.

Původ vozu sahá do roku 1957, kdy začal Lotus Colina Champana s výrobou modelu 7. Výroba trvala do roku 1972. Pak licenci zakoupil Caterham a s úpravami se model vyrábí dodnes. Základním motorem je Suzuki s objemem 0,66 litru a výkonem 80 koní. Vrcholná verze 620 R mám motor o výkonu 310 koní, v přepočtu s váhou pouhých 490 koní čítá tato hodnota konečného výkonu na 568 koní na tunu. Pro představu: Ve srovnání se může povyšovat nad Bugatti Veyron!

Caterham 21

Tento model se poprvé světu ukázal v roce 1994 na British Motor Show. O design se tehdy postaral designér Lain Robertson. Ručně vyráběný dvousedadlový roadster měl pod kapotou čtyřválcové benzinové agregáty o objemu 1,6 až 2,0 litru s výkonem od 115 do 230 koňských sil, dodával se s pětistupňovou nebo šestistupňovou manuální převodovkou.

Vysoké ambice značky, kdy plánovala vyrobit 200 kusů ročně, musely být nakonec upraveny díky nezájmu o vyrobený model. Nakonec se vyrobilo pouhých 48 exemplářů. Caterham 21 se přitom řadil na první příčky v celé řadě automobilových závodů.

Caterham chce postavit SUV a na kontě má první motocykly

V současnosti chce britská značka expandovat nejen ve vývoji nového sporťáku, chce se také podílet na vývoji SUV. A to ve spolupráci s Renaultem. Vedle tohoto už také představila své první motocykly. V rámci jednostopého projektu chce vstoupit do šampionátu Moto GP.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?