Může se to stát komukoli. Vracíme se pozdě z práce, rodinka nám nedá vydechnout po náročné dovolené, v okolí se míhá uspávací krajina dálničního koridoru… A náhle se nám začnou klížit oči a bezpečí osádky celého automobilu je vážně ohroženo. Jak tedy neusnout za volantem?
V takovou chvíli je samozřejmě nejlepší odstavit se někde stranou a nechat další jízdu na mnohem pozdější dobu. Co když to však není možné? Podívejte se na to, jak sami sebe probrat, aby byla jízda domů (či kamkoliv jinam) vždy bezpečná.
Vždy sázejte na prevenci
Ano, opakujeme to často, ale jinak nic lepšího zkrátka ještě nikdo nevymyslel. Svou cestu si vždy pečlivě plánujte. Snažte se vyspat do sytosti a nikdy nesedejte za řízení vozu s prázdným žaludkem. I zhoršený fyzický stav nebo zdravotní obtíže by měly pro jakoukoliv cestu znamenat jasnou stopku (pokud se tedy nevezete jako pasažér). U delších cest pak sázejte i na pravidelné přestávky. Měly by se odehrávat každé dvě hodiny. A na jako dlouho zastavit? Postačí i čtvrt hodinka. Musíte však během ní poctivě odpočívat. Vyhněte se zdlouhavému nahlížení do mobilu nebo vyřizování vyčerpávajících pracovních hovorů. To vás spíše ubije, než nakopne.
A pokud je to jen trochu možné, vyhněte se cestám mezi půlnocí a ránem, tedy cca šestou hodinou. Během tohoto času je totiž naše tělo zvyklé spát a jen těžko mu budete vysvětlovat opak. A nejste-li na podobné cesty zvyklí, rozhodně si neplánujte žádné dlouhé, vedoucí přes tento denní úsek. To si mohou dovolit teprve skuteční cestovatelští profíci.
Jak by měly vypadat správné přestávky
Pokud si potřebujete udělat jinou než preventivní přestávku, budete muset v obětovaném čase trochu přitvrdit. Stále platí 15-20 minut, ovšem tentokrát se počítá čistý spánek. Nechte si tedy i nějakou tu rezervu na probrání.
V opravdové nouzi vám může pomoci i krátký odpočinek, spojený s procházkou okolo vozu a protáhnutím těla. Trochu rozproudí krev a dovolí vám na chvíli vypadnout ze silničního stereotypu, tak ubíjejícího zejména pro oči.
Jak je to vlastně s tekutými nakopávači pro řidiče
Pomoci si můžete i nějakým povzbuzujícím nápojem. Ale pozor – mělo by se jednat o ten iontový a nikoli energetický. V obyčejném „energeťáku“ totiž najdete především kofein, a ten vás sice zpočátku povzbudí, ovšem jakmile jeho účinek vyprchá, stejně rychle (a hluboce) na vás opět padne únava. A to se rozhodně nevyplácí riskovat. Metabolismus a jeho práci s energií zkrátka nelze příliš podceňovat, ani si ho není možné donekonečna přizpůsobovat. Někdy je zkrátka lepší zastavit a nechat zbytek cesty „na potom.“ Tedy stojíte-li o to, aby byla opravdu bezpečná.
Mimochodem: věděli jste, že statisticky se nejvíce nehod zaviněných únavou stane cca do deseti kilometrů od domova?
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz