Historie automobilky Rolls-Royce

Historie automobilky Rolls-Royce | Automobilka Rolls-Royce je tu více jak sto let. Za nejluxusnější vozy světa vděčíme Charlesi Rollsemu a Henrymu Roycemu, kteří se svými znalostmi a dovednostmi začali vyrábět nejlepší vozy na světě.

Krkolomný vznik dnes nejluxusnější automobilky Rolls-Royce

Automobilka Rolls-Royce vznikla za trochu zvláštních okolností. Mohou za ní dva významní muži, kteří svou vášeň k motorům, usilovnou pílí a ctižádostivostí přesvědčili svět, že automobily nejsou pouhým výstřelkem módy. Naopak se svět bez nic za několik desítek let zkrátka neobejde.Charles Rolls pochází v aristokratické rodiny. Byl velmi talentovaný konstruktér a obchodník. Lásku k automobilům a letadlům financoval z příjmů své firmy C.S. Royce and Co., která se od roku 1902 specializuje na prodej automobilů.

Henry Royce naopak pochází z nepříliš známé rodiny, přesto se mu však podaří dostat se na studia techniky. Nízké rodinné příjmy ho donutí přes den pracovat a v noci se pak pilně věnuje studiu. S přítelem Ernstem Claremontem vlastní podnik F.H Royce and Co. Specializuje se na výrobu elektrických součástí, jako jsou dveřní zvonky, vypínače, měřící zařízení nebo dynama. Na konci 19 století firmu přejmenuje na Royce Ltd a vyrábí elektromotory a elektrické jeřáby. Po tom, co si Royce zakoupí dvouválcový vůz Decauville, rozhodl se pro jeho úpravu. Vylepšil elektrický systém a utlumuje vibrace. V roce 1904 provádí zkušební jízdu o délce 15 mil. Přes další dva upravené kusy od společníka firmy Hendryho Edmundse, mají Rolls a Royce možnost, seznámit se osobně. Automobily jsou od té doby vyráběny pod jménem Rolls-Royce Motor Cars.

Vozy vynikají tichým chodem motoru, dynamickou jízdou i luxusními prvky. Vyráběly dvouválce 10 hp a tříválce 15 hm, čtyřválce 20 hm a šestiválce 30 hp. Úspěšný model 40/50 dostal lak Silver Ghost, totéž jméno dostaly i ostatní modely 40/50. Úspěchy umožnily postavení nové továrny v Derby.

V roce 1911 vzniká maskot Rolls-Royce, soška označovaná jako „The Flying Lady“, jindy „The Silver Lady“, ale originálně pojmenovaná „The Spirit of Ecstasy“.

První světová válka

První světová válka donutila automobilku Rolls-Royce vyrábět obrněná vozidla. Specializuje se také na výrobu leteckých motorů. Po první světové válce v klidu pokračuje v modelu Silver Ghost. Pro uspokojení i nenáročné klientely přichází s modelem 20hp, baby rolls s řadovým šestiválcem 3 127 ccm, s maximální rychlostí 99 km/h.

Nová továrna v USA

Na začátku dvacátých let byla otevřená nová továrna v USA. Tam se během následujících deseti let vyrobilo tři tisíce modelů aut. Černý pátek na Wall Streetu a následná krize však v roce 1931 tuto továrnu uzavírá. V roce 1925 přišel na scénu Nový Phantom, označován jako Phantom I. Jednalo se o Silver Ghost s novým motorem. Pro sportovně zaměřené vozy se automobilka rozhodla o spolupráci s Bentley Motors, která byla na hranici bankrotu. Po dvou letech se objevil Bentley 3.5 litre.

Druhý Phantom už měl vylepšený podvozek. Před druhou světovou válkou přišly na trh první dvanáctiválce Rolls-Royce v modelu Phantom III. Za druhé světové války se automobilka specializuje na výrobu leteckých motorů a motorů pro lodě a tanky.

Automobilka se dále zaměřuje na spolupráci s mnoha karosárnami, sama dodává hotové podvozky. Na plně funkční rám se posadila hotová karosérie. V roce 1926 pracovalo pro automobilku 63 karosáren!

Po válce pokračovala výroba proudových leteckých motorů v závodě v Derby, automobilová výroba se přesouvá do továrny Crewe. ernest Hives, nástupce zesnulého Royce zavedl pásovou výrobu a produkci karosérií. Rok 1949 přináší model Silver Dawn, který si oblíbil zákazníky za mořem i na domácím trhu. Měl ocelovou karoserii a motory 4,2 až 4,9 litru. Roky 1950-1956 přináší osmiválce Phantom IV. Phantom V a Phantom VI už byly pro každého, kdo si mohli dovolit takový luxus.

Rok 1980 přichází moderní Rolls Royce Silver Spirit a Silver Spur. Oba mají moderní karoserii, upravenou zadní nápravu v kupé Camargue a Cornich. Devadesátá léta přišla s dvojitou modernizací obou modelů. Moderní vůz přichází až po mnoha letech v podobě Silver Seraph, vyvinutí na základě spolupráce s BMW. Rok 1998 rozděluje automobilky Rolls-Royce a Bentley. Dalším úspěchem automobilky pře představení modelu Phantom z roku 2003, kdy patří mezi nejlepší vozy na světě.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?