Ceny benzínu sice v posledních dnech klesly, ale nedá se očekávat, že se vrátí na původní hodnoty. Tedy rozhodně ne v dohledné době, a tak se mnohý motorista potýká s myšlenkou na přestavbu svého auta na plyn. Možná se montáž LPG systému honí i ve vaší hlavě, ale nejste si jistí, jak je to s bezpečností a dalšími důležitými vlastnostmi. Prozradíme vám, jak je to ve skutečnosti s nejčastěji omílanými mýty.
Plyn je méně bezpečný než benzín
Zlí jazykové tvrdí, že se jízda v autě na plyn rovná časované bombě – a je jen otázkou času, než se stane „něco hrozného“. Ve skutečnosti je LPG velmi bezpečné, respektive na úrovni srovnatelné s benzínem. Odborné firmy montují homologované nádrže, které jsou vysoce pevné a odolné. Nicméně musíte počítat s tím, že certifikát platnosti platí 10 let – poté se musí nádrž vyměnit.
Co se týče tvrzení, že když auto na plyn narazí, dojde v důsledku přetlaku v nádrži k výbuchu, opět to není pravda. Systém je vybaven několika ochrannými mechanismy, které mají takové situaci zabránit. Záchranáři dokonce evidují několik případů automobilů, ze kterých i po rozsáhlém požáru vytáhli netknutou plynovou nádrž.
LPG nepříjemně páchne
Pokud LPG při jízdě nebo v bezprostředním okolí automobilu cítíte, měli byste ho nechat urychleně prověřit. Zápach totiž rozhodně není standardním jevem. Jinými slovy – plyn za normálních okolností nezapáchá.
Auto na plyn ztrácí výkon
Žádné citelné ztráty výkonu se samozřejmě obávat nemusíte. Lehké snížení sice skutečně nastat může, ale v praxi je rozhodující způsob využití vozu. Běžný řidič si pravděpodobně ničeho nevšimne.
Nebudete moct sami natankovat
V případě LPG hrozí při čerpání únik do ovzduší, a proto by vám ho měla načerpat odborná obsluha čerpací stanice LPG. Pokud však absolvujete proškolení, udělí vám zákaznickou kartičku a budete si moct doplňovat nádrž svépomocí.
———Komerční článek——–