Jak na zvýšení výkonu nebo lepší zvuk auta? Chiptuning a laděný výfuk

0
815

Kolem chiptuningu panuje celá řada mýtů. Mnoho lidí si pod tím představí, že se jedná pouze o zvýšení výkonu motoru, a tedy v konečném důsledku zkrácení jeho životnosti. To však v žádném případě není pravda. Za chiptuningem se skrývá daleko více. Pojďme si o tom, a nejen o tom, něco říci v následujícím článku.

Chiptuning je především optimalizace

Vezmeme to od začátku. Motor vašeho auta nefunguje jen tak sám o sobě, ale je řízen řídící jednotkou motoru. To je chytrá elektronika, která je schopna korigovat vstřikování paliva, regulovat otáčky, tlak ve válcích a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že všechny tyto činnosti řídí mikroprocesor, vznikl také pojem chiptuning. Jeho cílem je v podstatě optimalizace těchto procesů. Automobil je nějakým způsobem nastaven, tak jak si to přál výrobce. Mnohdy je však možné optimalizací řídící jednotky získat:

  • Vyšší výkon
  • Vyšší kroutící moment
  • Nižší spotřebu

Úprava těchto parametrů přitom nemusí mít vliv na životnost motoru. Vždy záleží na tom, kdo a jak nastavení provede. Rozhodně se vyplatí svěřit takové úpravy firmám, které mají se seřizováním motorů tímto způsobem dlouhodobé zkušenosti a vědí, co si mohou dovolit.

Sportovní úpravy auta

Spolu s laděním motoru chce řada řidičů dodat svém automobilu sportovního ducha. Toho lze docílit pomocí sportovního výfuku. Dokonce je možné dodat sportovní zvuk také dieselovým motorům. Pokud zvolíte kvalitní sportovní výfuk od renomované firmy, můžete se těšit kultivovaného projevu v kabině při běžné jízdě, kdy agresivní zvuk se bude projevovat hlavně při zvýšených otáčkách. Pokud tedy pojedete klidnou jízdou, nebudete vzbuzovat zbytečnou pozornost. Třeba při cestě do práce o to ostatně většinou ani nestojíte. Výfuk lze ladit různými způsoby a záleží jen na vás, co si vyberete a čemu dáte přednost. Také v tomto případě se vyplatí oslovit specialisty v oboru.

…………………………. komerční článek …………………………………

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here