Auto Mr. Beana

0
1645

Kdo by ho neznal. Kamkoli přijel Mr. Bean se svým zeleným Mini, tam se vyskytnul tento modrý neřád. Jednou mu zabral místo k parkování, podruhé do něj naboural, zkrátka ne a ne mu dát pokoj. Kde se ale vůbec vzalo toto podivné vozítko, které si vystačí se třemi koly?

Jeho historie se začala psát v roce 1973. V době ropné krize bylo se svým motůrkem o objemu 750 kubických centimetrů oblíbeným vozem. Hlavně kvůli slabému motoru byla celá jeho karosérie vyrobená ze sklolaminátu. Další jeho výhodou bylo, že mohlo být pojištěno jako motocykl, což přinášelo další vítanou úsporu nákladů při provozu. První verze se přestala vyrábět roku 1982.

O sedm let později, v roce 1989, se vozítko dostalo na trh v nové verzi. Mělo vylepšené brzdy, kola i interiér. Kromě malého faceliftu v roce 1999 vydrželo na trhu až do nového tisíciletí, výroba byla ukončena až v roce 2001.

Kvůli svému neobvyklému vzhledu se stalo oblíbeným aktérem na televizních obrazovkách. Už v roce 1983 si zahrálo v hudebním klipu Paula McCartneyho. U nás se do podvědomí diváku nejvíce zapsalo modré provedení vozu, které sehrálo roli úhlavního nepřítele zeleného Mini „pana Fazolky“.

Sláva na televizní obrazovce se této tříkolce natolik zalíbila, že nezůstalo jen u vystoupení s Mr. Beanem. V hlavní roli se objevilo i v Top Gearu (9. série, 4. epizoda), ve kterém ho Richard Hammond a James May použili jako základ britské nízkonákladové rakety do kosmu. Jeremy Clarksonovi bylo patrně líto, že neměl tu možnost s ním přijít do styku, a tak se v první epizodě 15. série vše vynahradil. A nebyl by to on, kdyby s autem neprovedl něco speciálního. Pro jeho efektní otáčení vozu na bok však použil speciálně upravené auto, originál sjíždějící z linky byl rozhodně bezpečnějším.

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here