Historie motorek Vespa

Vespa v překladu z italštiny znamená vosa, ale jedná se o italského výrobce skútrů, založeného 23. dubna 1946 jako dceřiná společnost skupiny Piaggio.

Zdroj foto: en.wikipedia.org              vespa 90 made by piaggio

Po druhé světové válce to měla Itálie těžké, například co se týká i leteckého průmyslu. Piaggio mělo svou stíhačku Pontedera, která však byla zničena bombardováním a tak se rozhodli obnovit znovu automobilový průmysl. Enrico Piaggio, což byl syn zakladatele skupiny Piaggio Rinalda Piaggia se tak uchýlil k opuštění letectví a zaměřil se na jiný druh dopravy pro masy, ale aby to bylo cenově dostupné a též moderní. Itálie totiž tento systém potřebovala v té době jako sůl.

Paperino jako debut

V roce 1944 přišel jejich první model, který sestrojili inženýři Renzo Spolti a Vittorio Casini. Oficiální název byl MP5 – Moto Piaggio 5, ovšem okamžitě se mu začalo přezdívat Paperino, což je italský název pro káčátko nebo také pro slavného kačera ze studia Walta Disneyho Donalda. Ovšem Piaggio bylo s tímto modelem nespokojeno a tak najali inženýra Corradina D´Ascania, aby ho přepracoval. Nakonec se z toho stalo MP6, a když ho poprvé spatřil Enrico Piaggio, vykřikl, že to vypadá jako vosa. No, a už to bylo. Piaggio si nechal v roce 1946 patentovat skútr Vespa. Každý rok se zvyšoval prodej modelu Vespa.

Zdroj foto: en.wikipedia.org    Vespa 946

Dokonce tento model byl vidět i v několika hollywoodských filmech, například Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn. V roce 1959 vedla Piaggio rodina Agnelli, což byli majitelé Fiat SPA. Piaggio disponuje mnoha značkami, které zakoupili, ta poslední je zatím Aprilia z roku 2006. Jinak disponují na mnoha trzích po celé zeměkouli.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?