Historie motorek Vespa

Vespa v překladu z italštiny znamená vosa, ale jedná se o italského výrobce skútrů, založeného 23. dubna 1946 jako dceřiná společnost skupiny Piaggio.

Zdroj foto: en.wikipedia.org              vespa 90 made by piaggio

Po druhé světové válce to měla Itálie těžké, například co se týká i leteckého průmyslu. Piaggio mělo svou stíhačku Pontedera, která však byla zničena bombardováním a tak se rozhodli obnovit znovu automobilový průmysl. Enrico Piaggio, což byl syn zakladatele skupiny Piaggio Rinalda Piaggia se tak uchýlil k opuštění letectví a zaměřil se na jiný druh dopravy pro masy, ale aby to bylo cenově dostupné a též moderní. Itálie totiž tento systém potřebovala v té době jako sůl.

Paperino jako debut

V roce 1944 přišel jejich první model, který sestrojili inženýři Renzo Spolti a Vittorio Casini. Oficiální název byl MP5 – Moto Piaggio 5, ovšem okamžitě se mu začalo přezdívat Paperino, což je italský název pro káčátko nebo také pro slavného kačera ze studia Walta Disneyho Donalda. Ovšem Piaggio bylo s tímto modelem nespokojeno a tak najali inženýra Corradina D´Ascania, aby ho přepracoval. Nakonec se z toho stalo MP6, a když ho poprvé spatřil Enrico Piaggio, vykřikl, že to vypadá jako vosa. No, a už to bylo. Piaggio si nechal v roce 1946 patentovat skútr Vespa. Každý rok se zvyšoval prodej modelu Vespa.

Zdroj foto: en.wikipedia.org    Vespa 946

Dokonce tento model byl vidět i v několika hollywoodských filmech, například Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn. V roce 1959 vedla Piaggio rodina Agnelli, což byli majitelé Fiat SPA. Piaggio disponuje mnoha značkami, které zakoupili, ta poslední je zatím Aprilia z roku 2006. Jinak disponují na mnoha trzích po celé zeměkouli.

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?