Historie automobilky Gordon-Keeble

Britská automobilka Gordon má poměrně krátkou historii, se svými vozy se však dostala do paměti nejednoho milovníka starých luxusních vozů.

Historie značky

Firmu Gordon-Keeble založil v roce 1959 Peerless John Gordon spolu s Jim Keeblem, který se stal Gordonovým společníkem. Jejich vize byla vyrábět vůz pod názvem Gordon GT. Šasi Peerless měl obsahovat osmiválec Buick s objemem 3,5 litru. Jenže ještě v předvýrobním období jej nahradil osmiválec Chevrolet 5,4 litru.

O design se staral Giuigiaro a podvozek měl pod taktovkou Bertone. Auto se dostalo na výstavu v roce 1960 na autosalonu v Ženevě, kde byl předváděn u stánku firmy Bertone. Výrobu komplikovali nespolehliví dodavatelé součástek a ještě před zahájením sériové výroby došly peníze. V tu dobu musela jít automobilka poprvé do konkurzu. K prodeji bylo tehdy nabídnuta nulová série devatenácti aut.

Gordon – Keeble, By Ralf Prien – Own work, CC BY-SA 2.5, Link

Změna majitele i jména

V roce 1965 koupili značku Geoffrey West a Harold Smith. S koupí přišla na řadu také změna oficiálního názvu na Keeble Cars LTD. Noví společníci dokázali opět rozběhnout výrobu, která však netrvala dlouho. Vyrobilo se pouze devadesát osm vozů a přišly další problémy. O rok později byl postavený poslední automobil a symbolické sté vozidlo bylo už postaveno z náhradních dílů.

Do dnešních dní stále existuje 95% všech vyrobených vozů. V roce 1969 vznikla opravna vozů Gordon-Keeble a její majitel Ernie Knot založil v roce 1970 klub majitelů těchto aut. Získal všech sto majitelů vyrobených vozů.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?