Historie motorek F.B. Mondial

Mondial byl jedním z výrobců motocyklů, kteří už zanikli. Celým označením FB Mondial bylo seskupení čtyř bratrů – Luigi, Carlo, Ettore a Ada – Boselli. FB je vlastně tzv. rodinná zkratka – Fratelli Boselli neboli bratři Boselliovi.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                    Mondial 250 GP bike

Jejich otec Giuseppe byl uznávaný pilot a spolumajitel GD, což byla legendární motocyklová společnost z Boloně. Úplně na začátku se specializovali na prodej a servis modelů GD. Ovšem za pár měsíců se bylo jasné, že je na trhu poptávka po levném a robustním motocyklu. Když Giuseppe Boselli ještě závodil, potkal se s Orestem Drusianim, což byl známý stavitel motorů a uzavřeli spolu dohodu – začali se věnovat stavbě motorek.

Hned od začátku úspěch

Už od počátku se úspěšně uvedli a v roce 1943 se rozhodli zvýšit produkci a k tomu koupili moderní stroje. Avšak nemohli svoje plány rozjet. 24. července zasáhlo Boloň bombardování. Stroje sice byli zachráněny, ale armáda je zabavila, aby mohli pomoct ve válce. Na konci války a poté museli továrnu rekonstruovat a od roku 1948 už se jmenovali FB Mondial. V těchto letech se také často účastnili různých jezdeckých závodů. V roce 1999 společnost koupil novinářský magnát Roberto Ziletti. Byl vášnivým motorkářem od mládí a toužil mít vlastní společnost na výrobu motocyklů.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                 Mondial Piega

Brzy po zakoupení zemřel otec Zilettiho a celou firmu vedla skupina Lastra. Mondial začal vyrábět superbiky. Mondial však spěl k bankrotu, protože Ziletti neměl na něj moc času kvůli jiným aktivitám. Ovšem v roce 2014 hrabě Pierluigi Boselli, potomek původního zakladatele a Cesare Galli začali oživovat značku Mondial. Nakonec se jim to povedlo.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?