Historie motorek F.B. Mondial

Mondial byl jedním z výrobců motocyklů, kteří už zanikli. Celým označením FB Mondial bylo seskupení čtyř bratrů – Luigi, Carlo, Ettore a Ada – Boselli. FB je vlastně tzv. rodinná zkratka – Fratelli Boselli neboli bratři Boselliovi.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                    Mondial 250 GP bike

Jejich otec Giuseppe byl uznávaný pilot a spolumajitel GD, což byla legendární motocyklová společnost z Boloně. Úplně na začátku se specializovali na prodej a servis modelů GD. Ovšem za pár měsíců se bylo jasné, že je na trhu poptávka po levném a robustním motocyklu. Když Giuseppe Boselli ještě závodil, potkal se s Orestem Drusianim, což byl známý stavitel motorů a uzavřeli spolu dohodu – začali se věnovat stavbě motorek.

Hned od začátku úspěch

Už od počátku se úspěšně uvedli a v roce 1943 se rozhodli zvýšit produkci a k tomu koupili moderní stroje. Avšak nemohli svoje plány rozjet. 24. července zasáhlo Boloň bombardování. Stroje sice byli zachráněny, ale armáda je zabavila, aby mohli pomoct ve válce. Na konci války a poté museli továrnu rekonstruovat a od roku 1948 už se jmenovali FB Mondial. V těchto letech se také často účastnili různých jezdeckých závodů. V roce 1999 společnost koupil novinářský magnát Roberto Ziletti. Byl vášnivým motorkářem od mládí a toužil mít vlastní společnost na výrobu motocyklů.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                 Mondial Piega

Brzy po zakoupení zemřel otec Zilettiho a celou firmu vedla skupina Lastra. Mondial začal vyrábět superbiky. Mondial však spěl k bankrotu, protože Ziletti neměl na něj moc času kvůli jiným aktivitám. Ovšem v roce 2014 hrabě Pierluigi Boselli, potomek původního zakladatele a Cesare Galli začali oživovat značku Mondial. Nakonec se jim to povedlo.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?