Historie automobilky Chrysler

Historie automobilky Chrysler | Automobilku Chrysler založil v roce 1925 Walter Chrysler. Vznikla poté, co Walter rok předtím představil svůj první automobil se šestiválcem.

Automobilka udávala měřítka pro nové modely

Automobilka Chrysler vynikala moderními a nadstandardně výkonnými modely. Každý model, který představila, se stal ikonou. Ostatní automobilky se snažily Chrysler alespoň zdánlivě napodobit. Například model Concorde byl první vůz, u kterého byl použit cab-forward desing karoserie. Tento model nabízel posádce velký prostor uvnitř, při zachování původní velikosti modelu zvenku.

Podobně se automobilka inspirovala docela nedávno, kdy v roce 2002 na autosalonu v Detroitu představila koncept Pacifica. Šestimístná karoserie vznikla sloučením designu sportovně užitkových vozů a luxusních kombi.

Teď už ale zpět do historie. Walter v roce 1920 přišel do společnosti Maxwell Chalmers, aby přepracoval problémové operace této společnosti. Na konci roku 923 byla výroba Chalmers ukončena a Walter přichází rok poté se svým prvním vozem 70. Auto poskytovalo moderní prvky za příznivou cenu. Chrysler měl například karburátor se vzduchovým filtrem, tlakovým mazáním a olejovým filtrem. O těchto prvcích si mohly modely konkurenčních značek nechat jenom zdát! Mezi novinky Chrysler zařadil do svých vozů také sériově vyráběné hydraulické brzdy pro všechna kola. Kromě toho se proslavil také jako průkopník v uložení motoru pomocí pryžových dílů, montáží odlehčených ložisek nebo přesným zpracováním hřídelí.

Dělení nabídky vozů podle ceny

Chrysler v roce 1928 přichází s dělením nabídky svých vozů podle cenové nabídky a jednotlivých funkcí vozu. Plymouth patřil do třídy levných vozů, střední třídu tvořil vůz DeSoto. Chrysler kupuje Dodge Brother Automobile and Truck Company. Přichází s výrobou nákladních vozů. Dříve tolik úspěšný model Imperial se od roku 1955 stal samostatnou značkou. Rok 1960 přichází s modelem Valiant. V roce 1987 Chrysler kupuje AMC a vytvoří značku Eagle.

Chrysler míří do Evropy

V roce 1964 Chrysler expanduje na evropský trh, kde přebírá automobilku Rootes a Simsu. Vzniká divize Chrysler Europe. O čtyři roky později přichází legendární Dodge Charger, Challenger a Plymouth Barracura přichází v roce 1970. I přes to, že Chrysler chrlí jeden moderní vůz za druhým, dostává se do finančních problémů. V sedmdesátých a osmdesátých letech bojovala automobilka o přežití. Z potíží se dostává díky Leeu Lacoccovi a dokonce se pouští do nových modelů. V roce 1984 se zdá být krize zažehnána vozem Voyager.

Chrysler dobývá trh

Díky změně vedení, do kterého se dostává Tom Gale, se Chrysler dostává opět na výsluní na americkém trhu. Přichází Lamborghini Portofino – „Lambo.“ Název měl poukázat na spolupráci s automobilkou Lamborghini, která probíhala v roce 87-93. Inspirací se stal model Concorde, patřící do velkých sedanů.

Další velký krok považuje vedení Chrysleru s uzavřením spolupráce s Mitsubishi. Přichází model Millennium, který disponoval například radarem vpředu, infra-zařízením k nočnímu vidění, řízení trakce a proti-blokovací systém. Pak přichází legenda Viper, Prowler a PT Cruiser či Neon.

Nový začátek

Výstavba nového technického střediska CTC v Auburn Hills je považována za další milník značky. Zde jsou soustředěna všechna designérská a vývojová pracoviště. Dokonce i aerodynamický tunel. Znovu se oprašuje model Thunderbolt s aerodynamickou karoserií a zadním oknem v designu ležaté osmičky. Nebo vůz Atlantic či Plaeton.

Největším vrcholem designerského umění byl koncept Chronos. Konečně v roce 1998 přichází spojení s Daimler-Benz, kdy vzniká DaimlerChrysler. Tímto spojením se automobilka stává pátým největším výrobcem vozů na světě. Pokud by se braly obraty, stal by se třetím. Prvním modelem, vznikajícím na základě spolupráce Chrysler – Mercedes je hatchback Java, využívající podvozek áčkového Mercedesu. Vzápětí vzniká kupé Chrysler Crossfire.

DaimlerChrysler končí

Když se v květnu 2007 rozhodne DaimleChrysler prodat 80% akcií americkému investičnímu fondu Cerberus Capita Management, přichází na scénu model eco Vyager se čtyřmi samostatnými sedadly a elektrickým pohonem. V roce 2009 vzniká společnost Chrysler Group LLC.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?