Historie automobilky Bugatti

Historie automobilky Bugatti | Který fanoušek rychlosti by neznal firmu Bugatti. Vzpomeňme jen modely Veyron a Chiron. Tato firma byla založena v roce 1909 v alsaském Molsheimu. Založil ji Ettore Bugatti a nově vzniklou automobilku pojmenoval právě podle sebe.

Auta i letadla Bugatti

Značka Bugatti nezačala čistě jako automobilka. Prvním cílem majitele bylo sehnat peníze na výrobu deseti vozů a pěti letadel. To se mu povedlo a mohl se tak dát do konstruování. Jako první úspěšný model se ukázal Type 13. Ve velké ceně Francie 1911 prokázal svou konkurenceschopnost a dokázal porazit výkonnější vozy. Tohoto modelu se nakonec prodalo více než dva tisíce vozů. Dálo bylo vyrobeno velké množství vozů, ze kterých vystupoval hlavně velice úspěšný model Type 35. V roce 1947 zakladatel Ettore Bugatti zemřel. Od té doby automobilka přežívala už jen stěží. Produkce vozů nakonec skončila v roce 1952 a konec značky nastal v roce 1963. Značku Bugatti poté odkoupil Volkswagen.

Návrat

O oživení automobilky se zapříčinil Romano Artioli a několik dalších podnikatelů. V italském Campogallianu tak vznikla Bugatti Automobili S.p.A. Jako první přišli s konceptem vozu Bugatti ID90. Poprvé byl představen roku 1990 v Turíně. Dalším modelem bylo supersportovní Bugatti EB110 GT. Disponovalo karosérií typu kupé, karbonovým podvozkem a moderním zavěšením kol. Maximální rychlost se pohybovala přes 340 km/h.

Moderní vozy

V roce 2005 byl představen Veyron. Auto schopné jet rychlostí 407,6 km/h a výkonem 1001 koní. Je vybaven motorem s šestnácti válci uspořádanými do W s objemem 8,0 litru. Tento obrovský motor se také musí chladit. K tomu slouží celkem 9 chladičů. Zajímavostí je, že kvůli problémům s konstrukcí, byl tento vůz nejztrátovějším v historii supersportů. Jeden se prodával za milion euro, ale jeho výroba stála téměř pětkrát více. Celkově se prodalo přes 300 kusů. Nejnovější model se jmenuje Chiron. Představen byl v roce 2016 a nabízí 1479 koní. Má podobný motor jako Veyron, ale je opatřen celkem 4 turbodmychadly. Zrychlení z 0 na 400 km/h mu trvá pouze 13,1 sekund. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 420 km/h.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?