Historie automobilky Bugatti

Historie automobilky Bugatti | Který fanoušek rychlosti by neznal firmu Bugatti. Vzpomeňme jen modely Veyron a Chiron. Tato firma byla založena v roce 1909 v alsaském Molsheimu. Založil ji Ettore Bugatti a nově vzniklou automobilku pojmenoval právě podle sebe.

Auta i letadla Bugatti

Značka Bugatti nezačala čistě jako automobilka. Prvním cílem majitele bylo sehnat peníze na výrobu deseti vozů a pěti letadel. To se mu povedlo a mohl se tak dát do konstruování. Jako první úspěšný model se ukázal Type 13. Ve velké ceně Francie 1911 prokázal svou konkurenceschopnost a dokázal porazit výkonnější vozy. Tohoto modelu se nakonec prodalo více než dva tisíce vozů. Dálo bylo vyrobeno velké množství vozů, ze kterých vystupoval hlavně velice úspěšný model Type 35. V roce 1947 zakladatel Ettore Bugatti zemřel. Od té doby automobilka přežívala už jen stěží. Produkce vozů nakonec skončila v roce 1952 a konec značky nastal v roce 1963. Značku Bugatti poté odkoupil Volkswagen.

Návrat

O oživení automobilky se zapříčinil Romano Artioli a několik dalších podnikatelů. V italském Campogallianu tak vznikla Bugatti Automobili S.p.A. Jako první přišli s konceptem vozu Bugatti ID90. Poprvé byl představen roku 1990 v Turíně. Dalším modelem bylo supersportovní Bugatti EB110 GT. Disponovalo karosérií typu kupé, karbonovým podvozkem a moderním zavěšením kol. Maximální rychlost se pohybovala přes 340 km/h.

Moderní vozy

V roce 2005 byl představen Veyron. Auto schopné jet rychlostí 407,6 km/h a výkonem 1001 koní. Je vybaven motorem s šestnácti válci uspořádanými do W s objemem 8,0 litru. Tento obrovský motor se také musí chladit. K tomu slouží celkem 9 chladičů. Zajímavostí je, že kvůli problémům s konstrukcí, byl tento vůz nejztrátovějším v historii supersportů. Jeden se prodával za milion euro, ale jeho výroba stála téměř pětkrát více. Celkově se prodalo přes 300 kusů. Nejnovější model se jmenuje Chiron. Představen byl v roce 2016 a nabízí 1479 koní. Má podobný motor jako Veyron, ale je opatřen celkem 4 turbodmychadly. Zrychlení z 0 na 400 km/h mu trvá pouze 13,1 sekund. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 420 km/h.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?