Bezklíčový vstup do vozů: Na počátku to vypadalo jako splněný sen. Stačí šikovně mávnout rukou, případně se s ovladačem pouze přiblížit k vozu, a ten se sám od sebe odemkne i nastartuje. Ovšem to, co zpočátku vypadalo jako pokrok, se teď spíše ukazuje jako velký průšvih.
Problém je totiž v tom, že tuto funkci může snadno využít i potenciální zloděj. A nepotřebuje k tomu vlastně nic moc. Jen levné zařízení, které prodlouží signál, který vysílá váš klíč od vozu. Co na tom, že použitelný dosah bývá maximálně kilometr. Jen málokdo se svým automobilem parkuje od domu či pracoviště dál.
Přímo určeny k vloupání – a nejenom jednou
Situace už došla tak daleko, že se jí začaly zabývat i některé pojišťovny. Zprávy prozatím pronikají pouze z Nizozemska, to však neznamená, že se brzy nemůžete těšit i na obdobná nařízení z jiných koutů světa. A o co vlastně jde?
Nizozemské pojišťovny totiž nově odmítají auta s bezklíčovým otevíráním (keyless) pojistit. A mají k tomu důvod. Riziko krádeže nebo „jen“ vykradení vozu je totiž u těchto aut násobně vyšší, než u modelů s běžným ovládáním. Předmětem nejsou jen auta samotná, ale také jejich části. Značná část náhradních dílů odtud míří například do Polska. A nejsou výjimkou ani případy, kdy bylo jedno a totéž auto vykradeno stejným způsobem víckrát během jediného roku. Ráno tedy jejich majitele čekalo nepříjemné překvapení například v podobě ukradeného volantu, autorádia apod.
Necháme-li znovu mluvit pojišťovny, pak zjistíme, že každý rok je díky bezklíčovému zamykání způsobena škoda za cca 2,7 miliardy Kč. Není tedy divu, že se jejich zástupci snaží s tímto fenoménem „něco“ udělat.
Pomohou vám certifikáty, ale i trvalé odpojení této funkce
V Česku se prozatím o ničem podobném neuvažuje, ale jak se ukazuje, vše může být jen otázkou času. A na co si tedy dát v případě bezklíčového zamykání pozor? Bohužel se mu jen tak nevyhnete, dnes ho totiž mají už i opravdu levné vozy.
Chtít však můžete certifikát o bezpečnosti, který garantuje například to, že se klíč od auta po posledním použití do pěti minut sám vypne a případnému zloději tak velmi ztíží případné zneužití (musel by vám totiž auto odemknout doslova pod nosem). Jde však zatím o novinku, kterou disponuje jen velmi málo značek. A aby to bylo ještě horší, na většinu již zakoupených modelů neexistují žádné aktualizace. Zabezpečené bezklíčové zamykání se tedy není obvykle možné pořídit dodatečně.
Náš tip: mezi značky, které začaly zabezpečení bezklíčového systému používat, patří například Citroën, Mercedes-Benz, Peugeot, Audi, BMW, Škoda, Volkswagen či Toyota.
A co vám tedy zbývá, pokud máte o svůj majetek strach? Snad jen definitivní odpojení tohoto systému, které vám provedou v autorizovaném servisu (samozřejmě za patřičný poplatek).
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz