Historie motocyklů AJS

Dříve velmi populární značka AJS má kořeny zakotvené hluboko v 19 století. Vznik jí dal Joe Stevens v Anlii.

historie výrobce AJS
historie výrobce AJS

Historie značky

Už v roce 1956 zakládá Joe Stevens ve Wednesfieldu-Wolverhamptonu v Anglii společně se svojí paní kovářskou dílnu, ve které chtějí později vyrábět kola s pomocným motorkem.

První motocykl na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1897 postavili model vybavený motorem Mitchell, dovezený z USA. Motor však neměl požadovaný výkon, který si Joe představoval a tak se pouští do vývoje vlastních motorů. V roce 1899 zakládá firmu Motor Manufacturing Company Stevens z Wolverhamptonu, specializující se na výrobu motorů.

Samotná značka AJS Motorcycles vzniká v roce 1909. Tehdy Albert John Stevens zakládá rodinnou firmu na výrobu A J Stevens & Co, pro nás známou AJS. Ta se zakrátko stává jedním z významných výrobců motocyklového průmyslu.

Ačkoli Albert firmě propůjčil své iniciály, do vedoucích funkcí se dostávají všichni jeho synové – Harry, Albert, Joe a George. V roce 1910 představují svůj první motocykl s konvenčním dvourychlostním motorem a s postranními ventily. Motor měl na svou dobu slušný výkon, 292 ccm.

Nejslavnější období přichází v roce 1922

První motocykl s rozvorem OHV přichází v roce 1922. A díky tomuto dílu se firma dostává na vrchol ve dvacátých a třicátých letech. Dalším významným modelem byla motorka OHV 350. Společnost však nezahálí a přichází s dalšími typy motorek, v rozmezí od 250 do 1000 ccm.

Spolupráce se skupinou AMC

V roce 1938 přichází pro značku AJS spolupráce se skupinou Associated Motorcycles, kterou společnosti Colliers vytvořila pro správcovské účely na své nejrůznější zájmy. AMC nebyla výrobcem motocyklů, ale mateřskou společností výrobců motocyklů. Pod její křídla spadaly společnosti jako například Norton, James, AJS, Matchless, Sunbeam, Francis-Barnett a další méně významní výrobci motocyklů.

Po sloučení firem Matchless a AJS značky sdílely stejné sériově vyráběné modely, bratři Collierové však značku AJS používali i na své nové inovativní závodní stroje. Jedním takovým modelem byla motorka 7R. Vznikla v roce 1948 a stala se jedním z nejoblíbenějších strojů, které kdy společnost AJS vyrobila.

První motocykl, AJS E-90 vyhrává první ročník mistrovství světa FIM ve třídě 500 ccm. V roce 1949 dosahuje triumfu dvouválce, který kdy titul v této třídě vyhrál. Následující roky vítězí jednoválce, tříválce a čtyřválce, ale nikdy žádný dvouválec.

Spojení sil se značkou Norton-Villiers

Matchless a AJS nabízejí svým zákazníkům velmi pohodlné, kvalitní a spolehlivé stroje. I když jsou tyto atributy klíčem k trvalým prodejům, síly na zlepšení kapitálu nestačily. A tak společnost AMC v roce 1966 spojuje síly s Norton-Villiers. Značka AJS byla používána do roku 1969 různými firmami, jako byly Norton-Villiers, Associated Motorcycles a Matchless na svých čtyřdobých strojích, později už na dvoudobých terénních motorkách a malosériových, tehdy velmi vyhledávaných chopperech a cruiserech.

Společnost AJS kupuje Norton Villiers Group

V roce 1967 do společnosti vstupuje společnost Norton Villiers Group, která se rozhoduje vyrábět vlastní řadu motorek s konkurenceschopnými motory Starmaker 250. Na vývoji tohoto motoru se podílí společnost Cotton, Fluffa Browna a také firma Cotton Motorcycles, která se stala hlavním zákazníkem Villiersu od roku 1962 s motory Starmaker 250, které ve velkém odkupovala.

Motokrosový ďábel Stormer

Společnost Villiers vyvíjí v roce 1966 a 1968 motokrosový model AJS Stormer s motory 250, 370 a 410 ccm. V roce 1969 přichází motorka s označením Y5 370 ccm, který se později přejmenovává na Stormer. V roce 1967 společnost připravuje speciální modely Stormer, v jehož rámci byly postaveny další čtyři motocykly Stormer mx.

Rychlý úpadek

Koncem šedesátých let přivedla konkurence z Japonska britský motocyklový průmysl k rychlému úpadku. V roce 1966 se společnost AMC  hroutí a reformuje se jako Norton-Villiers. Nakonec však společnost končí v likvidaci.

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?