Historie automobilky Yugo

Yugo nemusí být jen zkratka pro bývalou Jugoslávii, ale jedná se o automobilku ze Srbska, založenou roku 1981 pod názvem Crvena zastava, dnes už jí říkají jen Zastava.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                           Yugo

Místo určení je město Kragujevac. Automobilový průmysl zde začal ve třicátých letech dvacátého století. Tady byla vyrobena první americká auta s licencí. Pak však zasáhla válka, tak jak to bylo v těch letech. Po druhé světové válce uspořádali v závodě referendum, jehož se zúčastnili všichni a bylo jednomyslně rozhodnuto, že výroba aut bude pokračovat. Licenčně se tady počaly vyrábět auta značky Fiat. Ovšem pod značkou Zastava, později však nesly jiné pojmenování – Yugo.

90. léta přinesly úpadek

Přestože se Yugo podílelo významnou měrou na rozvoji automobilového průmyslu v samotném Srbsku, tak začaly od začátku 90. let upadat. V současné době jsou ve velkých potížích. Dokonce i přes pomoc vlády se jim nedaří zastavit úpadek. Na podzim 2008 dokonce zastavili výrobu svého slavného auta Yugo. Tehdy se vyjednávalo o tom, že továrnu převezme do vlastnictví samotný Fiat. Ovšem ještě předtím, a to výrazně, se přišlo na nápad vyvážet auta do USA. Prodávat ho začali v roce 1985 s název Yugo GV. GV v překladu jako dobrá cena. Ta byla méně než 4000 amerických dolarů.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                  Yugo GV Sport

Během tří let prodali 120 000 kusů. Ovšem zákazníci si stěžovali, že se jim často zadře motor. Za to si však mohli sami, protože šetřili a lili do aut olej, který nebyl zrovna vysoké kvality. Továrna zažila i bombardování. Po něm  se pozastavila výroba, avšak export už se nikdy neobnovil.

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?