Historie automobilky UAZ

UAZ nebo také Ulyanovsky Avtomobilny Zavod je automobilka z Ruska, jak je zřejmé už podle názvu. Vyrábějí terénní auta, autobusy a nákladní vozidla.

UAZ

Od roku 2000 patří jako součást do společnosti Sollers. UAZ byla založena jako přímý důsledek německé invaze do tehdejšího Sovětského svazu. Tenkrát byl u moci diktátor Joseph Stalin a ten nařídil evakuaci strategicky důležitých průmyslových center na východ. Výrobce aut z Moskvy ZIS se přemístil do města jménem Volha. Jednalo se o ideální místo pro nově zrekonstruovanou továrnu. Navíc to bylo ideální i z důvodu, že bylo mimo dosah německé armády. Ovšem tehdy byla automobilka považována za dceřinou společnost ZISu.

Nejdřív granáty a pak auta

V roce 1942 začala nejdříve výroba dělostřeleckých granátů a až posléze se přešlo k autům. První auto, jenž bylo v automobilce vyrobeno byl třítunový nákladní vůz ZIS-5. Vyráběl se do roku 1948. V roce 1943 bylo rozhodnuto o tom, že se automobilka administrativně oddělí od ZIS. Od roku 1954 začal pro UAZ tzv. zlatý věk. Jako jedno z prvních aut té doby bylo UAZ-450. Ovšem prototyp se objevil až o dva roky později a testovali ho na Kavkaze a na Krymu. V roce 1958 zahájila automobilka výrobu nákladních aut a dodávek 450.

blank
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                 UAZ Patriot

Prvním modelem byla sanitka 450A, která měla prostor pro dvě nosítka a pohon na všechna čtyři kola. I v pozdějších letech byl UAZ úspěšný, i když to nebylo až tak horké. Například v lednu 2015 se jim zvýšili tržby, avšak jen o tři procenta. Byla také na moskevské burze, odtamtud odešla v červenci roku 2015.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?