Historie automobilky UAZ

UAZ nebo také Ulyanovsky Avtomobilny Zavod je automobilka z Ruska, jak je zřejmé už podle názvu. Vyrábějí terénní auta, autobusy a nákladní vozidla.

UAZ

Od roku 2000 patří jako součást do společnosti Sollers. UAZ byla založena jako přímý důsledek německé invaze do tehdejšího Sovětského svazu. Tenkrát byl u moci diktátor Joseph Stalin a ten nařídil evakuaci strategicky důležitých průmyslových center na východ. Výrobce aut z Moskvy ZIS se přemístil do města jménem Volha. Jednalo se o ideální místo pro nově zrekonstruovanou továrnu. Navíc to bylo ideální i z důvodu, že bylo mimo dosah německé armády. Ovšem tehdy byla automobilka považována za dceřinou společnost ZISu.

Nejdřív granáty a pak auta

V roce 1942 začala nejdříve výroba dělostřeleckých granátů a až posléze se přešlo k autům. První auto, jenž bylo v automobilce vyrobeno byl třítunový nákladní vůz ZIS-5. Vyráběl se do roku 1948. V roce 1943 bylo rozhodnuto o tom, že se automobilka administrativně oddělí od ZIS. Od roku 1954 začal pro UAZ tzv. zlatý věk. Jako jedno z prvních aut té doby bylo UAZ-450. Ovšem prototyp se objevil až o dva roky později a testovali ho na Kavkaze a na Krymu. V roce 1958 zahájila automobilka výrobu nákladních aut a dodávek 450.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                 UAZ Patriot

Prvním modelem byla sanitka 450A, která měla prostor pro dvě nosítka a pohon na všechna čtyři kola. I v pozdějších letech byl UAZ úspěšný, i když to nebylo až tak horké. Například v lednu 2015 se jim zvýšili tržby, avšak jen o tři procenta. Byla také na moskevské burze, odtamtud odešla v červenci roku 2015.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?