Historie automobilky Tatra

A máme tu českého výrobce aut zvaného TATRA. Byla založena už v roce 1850 a je druhou nejstarší automobilkou na světě, která do dnešního dne nepřerušila výrobu.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                                 Tatra 87

Zakladatel Tatry Ignác Šustala začal jako první vyrábět v této rodinné firmě kočáry a bryčky. Po třech letech se rozšířil název na Ignatz Schustala & Comp. Začala se rozrůstat a tím pádem vyrábět i další věci jako například železniční vagóny. V roce 1897 vyrobila jedno z prvních osobních aut ve střední Evropě. Pojmenovali ho Automobil Präsident. V roce 1898 vyrobili první nákladní auto. Od roku 1890 se změnili na akciovou společnost a změnili název – Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, dále Kopřivnická vozovka, a.s. (1921 až 1924) a zatím naposledy Závody Tatra, a.s. (1924 až 1936).

Tatra už pro Ringhoffery

V meziválečné době se společnost nazývala podle svého nového majitele Ringhoffer. Dále společnost vyráběla jak osobní, tak i nákladní auta. K tomu se přidali železniční motorové vozy a letadla. Baron Hanuš Ringhoffer se za války přihlásil k německé národnosti a jeho výroba byla jednou z hlavních pro německou armádu. Po válce firmu znárodnili a název a jméno Ringhoffer všeobecně muselo zmizet. Po roce 1989 zažila automobilka pokles. Nakonec přišla privatizace formou kupónů, a to nebylo dobré řešení. Tatra se posléze dostala do vlastnictví americké firmy Terex Corporation.

blank
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                Tatra V 855

Jenže v roce 2006 Terex prodal Tatru dalším společnostem. Ovšem Tatra zažila i horší věci. V roce 2013 byla dokonce uvedena do exekuční dražby. Ovšem podařilo se Tatru zachovat. V roce 2016 získala velmi zajímavou zakázku. Jednalo se o šedesát vozů pro jordánskou armádu.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?