Historie automobilky Shuanghuan

Shuanghuan Auto, oficiálně Shijiazhuang Shuanghuan Automobile Co, Ltd, krátce Shuanghuan, byla jedna z čínských automobilek.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                        Shuanghuan S-RV

Slovo byla se hodí, protože jako většina automobilek skončila. Byla založena v dubnu 1988 a sídlila v provincii Hebei, ve městě Shijiazhuang, což je největší město této provincie. Tato čínská automobilka čelila i poměrně velkým problémům ze strany konkurence. Kritika spočívala v tom, že údajně okopírovala auto Smart Fortwo a BMW X5, spolu s ještě dalším vozem Honda CR-V. Bylo jí vyhrožováno právními kroky. BMW v Německu pomocí právníků docílila toho, že se zakázal prodej auta Shuanghuan SCEO.

Shuanghuan SCEO

A podíváme se na auto, které bylo příčinou problémů této čínské automobilky. SCEO je off-road, který byl vyráběný touto automobilkou mezi roky 2005 až 2011. Toto auto bylo podle zpráv z automobilky exportováno do více než třiceti zemí. V roce 2007 ho chtěla automobilka ukázat na autosalonu v Německu, konkrétně ve Frankfurtu. Od té chvíle začaly potíže a spory s automobilkou BMW. V červnu 2008 rozhodl soud v Mnichově o tom, že SCEO je kopií BMW X5. Zakázal se prodej SCEO v Německu, navíc soud nařídil, aby se majitelé zbavili všech SCEO vozů, které mají.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                    Shuanghuan CEO

BMW se soudilo s automobilkou i v Itálii, tam však neuspělo a SCEO se v této zemi mohlo prodávat i nadále. Ovšem i automobilka došla do fáze, kdy ji ukončili. Stalo se tak 29. února 2016, kdy čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií automobilku oficiálně uzavřelo. Nesplnili totiž povinná hodnocení výroby ve dvou letech po sobě.