Historie automobilky Santana

Santana neboli Santana Motor SA byl výrobce aut ve Španělsku roku 1956. Původně však byla založena jako výrobce zemědělské techniky.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                               Santana Land Rover

Ze začátku měli svůj vlastní kapitál v počtu tří milionů peset. Ovšem v roce 1954 zatlačila španělská vláda a tím pádem se to rozjelo o něco více. Společnost se rozhodla expandovat v uvozovkách za hranice svých produktů a oslovila automobilku Rover. Tehdy měli velkou snahu o jedno. Chtěli získat licenční smlouvu na výrobu modelů Land Rover Series ve své továrně. Dohody se dosáhlo v roce 1956 a po dvou letech to všechno začalo. Od roku 1968 však Santana začala vyrábět vlastní verze modelů Land Rover Series.

Santana a Suzuki

Na začátku 80. let navázala automobilka spolupráci s japonskou Suzuki. Ta koupila podíl ve firmě v podílu dvaceti procent. Od roku 1986 začala automobilka vyrábět licencovaná auta Suzuki Jimny a Suzuki Vitara. V březnu 1995 se Suzuki rozhodla vystoupit ze spolupráce. I přesto ještě vyráběli pro japonskou automobilku další modely. V roce 2006 ovšem bylo zase všechno jinak. Na scéně se objevila automobilka Iveco. S tou Santana podepsala smlouvu na delší dobu o vývoji produktů, a to společném. Prvním modelem bylo Iveco Massif. Měli úspěch a tak se začalo dít to, že Fiat – Iveco by měli koupit celou automobilku Santana.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                             Santana 300

V roce 2009 musela automobilka ukončit pracovní vztah se Suzuki v závislosti na změně kooperující společnosti. V roce 2011 se rozhodla vláda Andalusie, které automobilka patřila, že ukončí její provoz. Předčasně bylo propuštěno až 1 341 zaměstnanců.

 

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?