Historie automobilky Rover

Rover znají určitě fanoušci aut jako známou anglickou automobilku. Rover však nezačínal jako výrobce aut. Nejprve to byla tříkolka z roku 1883, kterou vyráběla firma Starley & Co.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                             Rover 12 Sport Tourer

Společnost jako takovou založili dva muži – John Kemp Starley a William Sutton. Starley předtím pracoval u svého strýce, kde se zabývali šicími stroji a později jízdními koly. Během první poloviny 80. let byla jízdní kola dost nebezpečná. John Kemp Starley však začal vyrábět jako první ta, která jsou známá jako dnešního typu. To však Starleymu nestačilo. Začal se zabývat motorkami. V roce 1899 přivezl na experimenty a další vývoj motocykle z Francie značky Peugeot.

Po motorkách první auta

Starley měl v plánu vyrobit jízdní kolo, kterému by dal motor z těchto motocyklů. Bohužel se toho nedočkal a obchod převzal podnikat H. J. Lawson. V roce 1902 vyrobili první motocykl s názvem Rover Imperial s výkonem 3,5 koní. Ovšem v průběhu měsíců byl dost špatný odbyt a tak továrna ukončila výrobu motorek a vrhla se výlučně jen na auta. V roce 1888 sice Starley navrhnul první auto na elektrický pohon, avšak model nebyl zaveden do výroby. Až o tři roky později, když už byl ve firmě Lawson, se začala vyrábět dvoumístná auta.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                           Rover BRM

Mezi lety 1923 až 1930 neměla automobilka úplně nejvýnosnější období. To se změnilo v padesátých a šedesátých letech, kdy to bylo pro Rover tzv. zlatou érou. Od roku 1967 patřil Rover firmě Leyland Motor Corporation. Po dalších spojeních ho nakonec prodali British Aerospace. Momentálně po mnoha přejmenováních a odkoupeních je značka Rover majetkem Land Roveru.

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?