Historie automobilky Proton

Proton Holdings Berhad, lidově jen Proton, patří mezi automobilky, ovšem ze země, kde to zase až tak není běžné – Malajsie.

Proton Satria
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                    Proton Satria

Byla založena 7. května 1983, přičemž tehdy ji celou kompletně vlastnila malajská vláda. Ve vedení v tomto okamžiku stál Dr. Mahathir. V letech 1983 a 1984 se Proton obrátil na další velké jméno ve světě automobilů, a to Mitsubishi. Dohodli se na tom, že spolu vyrobí první malajský vůz. Dali mu jméno Proton Saga. Jeho prodej zahájili v roce 1985, konkrétně 9. července. Tento model vycházel z vozu Mitsubishi Lancer Fiore druhé generace, přičemž byl poháněn motorem z auta Mitsubishi Orion 4GT13 o objemu 1,3 litru.

V 90. letech jako taxík v Malajsii

Dne 15.srpna 1992 byl představen Proton Saga Iswara, který začali v Malajsii používat jako taxík, a to v poměrně hojném počtu. Další auto Proton Wira uvedli v následujícím roce. Byl o něco lépe vybaven než jeho předchůdce Saga a Saga Iswara. V pozdějších letech začali vyrábět modernější auta, k čemuž jim opět začali dopomáhat Mitsubishi Motors. Proton získal mimo jiné licenci na prodej Mitsubishi Lancer z roku 2007, a to pouze na malajském trhu. Ovšem výsledkem následně další spolupráce těchto dvou automobilek byl vůz Inspira, jehož prodej zahájili na podzim roku 2010.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                 Proton Satria neo

Ve stejném roce Proton předvedl na autosalonu v Ženevě koncept hybridních městských vozidel EMAS. Během dalších let došlo ke změnám vlastníků. Momentálně je má tzv. v parádě kromě Mitsubishi i Lotus z Británie. V současné době je na pozici generálního ředitele Li Chunrong.

 

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?