Historie automobilky Panhard

Historie automobilky Panhard | V dnešní době již o značce Auverland moc neuslyšíte, protože v roce 2005 odkoupila od Peugeotu značku Panhard. Název Panhard byl v automobilovém světě více rozšířený, takže značka převzala tohle jméno. Jedná se o francouzskou značku soustředící se na produkci offroadů s pohonem čtyř kol a bojových vozidel.

Výrobu offroadů málem zabily osobní automobily

V roce 1980 ji založil Francois Servanin. Získal licenci, která mu umožnila pokračovat ve výrobě vozu Cournil 4×4. Licencovaná výroba Cournilu probíhala také v Portugalsku pod záštitou značky UMM. V roce 1986 předvedl Auverland nový vůz, jež sdílel základ s Cournilem a jmenoval se A3. Tento model se vyráběl i v České republice. Dělo se v továrně Avia a jmenovala se A11. Vyrobilo se ale pouze 250 kusů tohoto auta, jelikož armáda později jejich použití zamítla. Od 1992 do 2002 poskytovala A3 základ pro brazilský automobil JPX Montez. Bohužel postupná orientace na civilní vozy téměř způsobila konec této značky. Poptávka po vozech se nevyvíjela podle jejich očekávání. Roku 2001 byla Society of Automotive Auverland přesměrována na výrobu vozů pro policii, hasiče a armádu.

Užití vozů Panhard v armádě

Velký úspěch přinesla výroba malého obrněného vozidla PVP, které pod názvem A4VL používala ve velkém francouzská armáda. Tento úspěch dokázal značce získat dostatek finančních prostředků a v lednu 2005 ji skupina PSA prodala. Roku 2005 se navíc firmě povedlo udělat roční obrat 60 milionů euro při počtu zaměstnanců pouhých 300.

V prosinci 2005 převzala název Panhard General Defense. Měla v plánu rozšíření výroby, které by v roce 2006 vygenerovalo obrat 95 milionů euro a 120 milionů euro v 2007. V porovnání s ostatními firmami v oboru se jedná o malý podnik, ale je považován za leadra evropského trhu s obrněnými vozidly do 10 tun.

Divize švédské Volvo Group s názvem Renault Trucks Defense odkoupila v roce 2001 značku Panhard za 62,5 milionu euro.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?