Historie automobilky Oltcit

Oltcit byla další automobilka, tentokrát z Rumunska. Založena byla v roce 1976, avšak ne tak normálně, jak by si někdo představoval.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                        Oltcit Club

Vznikla dohoda mezi rumunskou státní organizací pro rozvoj automobilového průmyslu a automobilkou z Francie Citroën. Když si plácli, tak se v roce 1977 začala stavět továrna v rumunském městě Craiova. Během dohody padlo i slovo o tom, jaké auto se zde bude vyrábět. Až do roku 1980 Citroën testoval sérii automobilů Citroën Visa. V dalším roce Oltcit začal vyrábět model Club. Tento model auta se vyráběl bez nějakých výrazných změn až do roku 1996. V tom roce však jeho výrobu definitivně zrušili.

Majitelé Oltcitu nebyli nadšení

Ti, kteří si auta z této automobilky koupili, a že jich nebylo málo, však nebyli zrovna spokojení s jeho vlastnostmi. Asi nejvíc ze všeho je zlobila celková chronická nespolehlivost a k tomu se musela dále připočítat i nápadně vysoká spotřeba motoru. Oltcit se v nesocialistických zemích prodával pod označením Citroën Axel. Je zajímavé, že se odlišoval od prodeje v socialistických zemích tím, že byl kvalitnější. Měl lepší výbavu, převodovku o pěti stupních a silnější jednatrojku. Axel prodávali ve Francii, Belgii, Holandsku, Rakousku a Itálii. Co se týká zemí bývalého východního bloku, tak kromě nich se nabízel i ve Velké Británii a Německu.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                Oltcit Special

V současné době se nejspíš nenajde majitel Oltcitu, který by ho měl v původním pěkném stavu, jako kdyby vyšel z továrny. Ti, kteří toto vozidlo vlastní, o něj musí pečovat jako o veterána, jinak není možné udržet ho například bez koroze.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?