Historie automobilky Oldsmobile

Oldsmobile byla americká automobilka, kterou založil 21. srpna 1897 Ransom Eli Olds. Firma už na začátku vyrobila 635 aut, jenž byla poháněná benzínem.

Oldsmobile

Zmíněným počtem aut se stali prvním velkoobjemovým výrobcem. Mezi lety 1903 a 1904 se Oldsmobile stala nejprodávanější automobilkou v USA. Ransom Eli Olds však společnost opustil v roce 1904, přičemž příčinou byl spor s firmou REO Motor Car Company. Roky 1902 až 1904 přinesli pro Oldsmobile úspěch. Jejich první masově vyráběné auto vyjelo z automobilové montážní linky. To byl do té doby nevídaný vynález, i když je to přisuzováno Henrymu Fordovi. Ten byl podle mnohých první, který vyráběl auta na pohyblivé montážní lince.

Katastrofa v podobě ohně

Ještě předtím než automobilka měla první úspěchy, tak u nich v březnu 1901 hořelo a byly zničeny veškeré prototypy. Přešlo několik let a v roce 1929 už byli v područí firmy General Motors. Tehdy představili auto s názvem Viking, které se prodávalo něco přes rok. Oldsmobile měla v dalších letech úspěchy a tak to pokračovalo i v letech šedesátých, kdy na tu dobu vyráběli pozoruhodná auta, například Toronado či Vista Cruiser. Popularita narůstala, ovšem začaly se objevovat první problémy. Ty vyústili v přímé potíže v devadesátých letech. To přišly o výsadní místo na trhu, vytlačili je totiž jiné divize od General Motors.

Oldsmobile Toronado

Zisky upadaly v dalších letech velmi rychle a General Motors se odhodlal k radikálnímu kroku. V prosinci 2000 oznámili definitivní ukončení automobilky. Toto oznámení přišlo jen dva dny po uvedení auta s názvem SUV Bravada. Bylo to poslední auto Oldsmobile.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?