Práce na silnici je pro pracovníky značně nebezpečná. Mnoho řidičů nerespektuje omezení a v případě nehody je plastové mobilní značky nijak neochrání. Určitým řešením by mohli být pevné bariéry, ale při krátkých opravách by jejich instalace zabrala více času než práce samotná, nehledě na zvýšené náklady. Ve Spojených státech proto přišla firma Mobile Barriers s novým vynálezem – mobilní bariérou.
Jedná se o speciální dlouhý přívěs, který má obchodní označení MBT-1. Na jedné straně má dlouhý mohutný nosník, který tvoří páteř přívěsu a zároveň slouží jako boční svodidlo. Prostor mezi kamionem a zadními koly je prázdný a dělníci v něm mohou pracovat. Vzadu má pak namontovanou speciální bariéru. Při jízdě na místo určení je složená ve vertikální poloze. Po příjezdu na místo stavby se sklopí a roztáhne. Pokud by nepozorný řidič naboural do přívěsu, tato bariéra by pohltila většinu kinetické energie a zabránila tím posunutí přívěsu a přejetí pracujících dělníků. Zároveň je vzadu umístěna obrazovka, na kterou lze promítat libovolný informativní text a samozřejmě výstražné majáky.
Prostor pro dělníky není příliš velký, ale jelikož je zábrana fakticky přívěs nákladního vozu, není problém s ní dle potřeby popojíždět. Zadní podvozek a čep pro zapřažení za kamion lze snadno vyměnit a tím získat levé i pravé provedení bariéry, podle toho, na jaké straně silnice bude práce probíhat. Délka přívěsu může být až 30 metrů. Na volný prostor nad oběma podvozky lze umístit libovolnou nástavbu. Přívěs tak může zároveň sloužit i jako mobilní plošina
Kromě zvýšení bezpečnosti pracovníků na silnici má i výhodu v rychlosti, odpadá totiž nutnost stavět mobilní patníky a při práci na delším úseku (např. při výměně svodidel) je omezení jen v místě skutečné práce a ne na kilometrech „nikoho“. Kdo ví, třeba se této bariéry jednou dočkáme i u nás.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz