Historie automobilky Mini

Mini je označení nejen něčeho malého, ale také jedné anglické automobilky, která však v současnosti patří jedné z těch největších na světě – německé BMW.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                            Austin Mini Super deluxe

Jak je patrno už z názvu a vysvětlení, tak se specializuje hlavně na výrobu malých aut. British Motor Corporation jak se celým jménem označovala vyrobila takové první svoje auto v roce 1959. Jmenovalo se Mark I Mini a díky tzv. Suezské krizi a z toho pramenícího šetření zaznamenalo mimořádný úspěch na tu dobu. Během dalších letech bylo jasné, že je na co navazovat – Mark II, Clubman a Mark III. Kromě toho se vyrobili i sportovní verze těchto aut.

Samostatnost až později

Původně se tato vozidla prodávala pod dvěma značkami – Austin a Morris. Mini se osamostatnilo až v roce 1959. Pokračovateli rodu vozidel Mark byly další typy – III až VII, a to do roku 2000. To už však zase nebyla samostatnou jednotkou. V roce 1994 ji koupilo BMW. Nemuselo je to až tak mrzet, BMW to totiž vzalo jedním vrzem a k Mini koupilo i Rover. Mini oslavovala třicáté výročí a BMW to nechtěla nechat jen tak. Prvním konceptem zrovna k tomuto výročí byl typ ACV30. K tomu se započítali i další dva koncepty – Spiritual a Spiritual Too.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                      Mini mark 1

První generace v novém kabátě představili v roce 2001 – Hatch/Hardtop – sportovní verze se jmenuje Cooper. Následně pokračovali další generace těchto modelů. K tomu se přidali i další sportovní vozy. Od roku 2006 vyrábí například typ John Cooper, což je také sportovní model.