Historie automobilky Mini

Mini je označení nejen něčeho malého, ale také jedné anglické automobilky, která však v současnosti patří jedné z těch největších na světě – německé BMW.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                            Austin Mini Super deluxe

Jak je patrno už z názvu a vysvětlení, tak se specializuje hlavně na výrobu malých aut. British Motor Corporation jak se celým jménem označovala vyrobila takové první svoje auto v roce 1959. Jmenovalo se Mark I Mini a díky tzv. Suezské krizi a z toho pramenícího šetření zaznamenalo mimořádný úspěch na tu dobu. Během dalších letech bylo jasné, že je na co navazovat – Mark II, Clubman a Mark III. Kromě toho se vyrobili i sportovní verze těchto aut.

Samostatnost až později

Původně se tato vozidla prodávala pod dvěma značkami – Austin a Morris. Mini se osamostatnilo až v roce 1959. Pokračovateli rodu vozidel Mark byly další typy – III až VII, a to do roku 2000. To už však zase nebyla samostatnou jednotkou. V roce 1994 ji koupilo BMW. Nemuselo je to až tak mrzet, BMW to totiž vzalo jedním vrzem a k Mini koupilo i Rover. Mini oslavovala třicáté výročí a BMW to nechtěla nechat jen tak. Prvním konceptem zrovna k tomuto výročí byl typ ACV30. K tomu se započítali i další dva koncepty – Spiritual a Spiritual Too.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                      Mini mark 1

První generace v novém kabátě představili v roce 2001 – Hatch/Hardtop – sportovní verze se jmenuje Cooper. Následně pokračovali další generace těchto modelů. K tomu se přidali i další sportovní vozy. Od roku 2006 vyrábí například typ John Cooper, což je také sportovní model.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?