Historie automobilky Metalex

MTX neboli Metalex byla automobilka, tak trochu netypická. Jejich činností bylo stavět formule, upravovat osobní a nákladní auta a také motorky pro sportovní a speciální účely.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  Dva výrobky firmy Metalex vedle sebe

MTX byl založen 1. ledna 1969 Karlem Jílkem a Václavem Bervidem. Spadali pod organizaci Svazam jako jeho účelové zařízení. Jako první takový úkol pro ně byla hlavně metalizace. Peníze, jenž takto vydělali posléze investovali do vývoje a výroby závodních speciálů. Bylo až s podivem, jak podnik na tu dobu, ve které se ocitl, fungoval vcelku bez potíží. Hned od začátku s Metalexem spolupracoval československý a posléze český automobilový designér a konstruktér Václav Král, který byl považován za absolutní špičku.

Úspěchy se Supertatrou

Spolupráce Václava Krále a MTX přinesla kýžené ovoce. Vytvořili tzv. Supertatru neboli MTX Tatra V8. S tou ředitel Metalexu Ing. Petr Bold vytvořil rychlostní rekord v roce 1991 na letmý kilometr rychlostí 208,37 km/h. Byl to třetí prototyp v pořadí, jenž měl vstřikovací motor Tatra. Podnik byl rozdělen a očíslován na celkem pět provozoven podle jejich specializace. V roce 1990 už začínali být vidět jisté, avšak velmi malé potíže, jelikož podnik odkoupilo několik zaměstnanců a přejmenovali se na MTX s.r.o. Petr Bold zůstal tzv. u válu a stal se ředitelem. Na začátku 90. let musela být provozovna s číslem pět uzavřena, protože v restituci se objekt vrátil původnímu majiteli.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                   MTX Tatra V8

Firma s úspěchem produkovala auta a v jejich době byli třetím největším výrobcem osobních aut v České republice. Momentálně jsou stále v kurzu, hlavně tedy pro Policii a Armádu ČR, pro které vyrábějí auta.

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?