Historie automobilky Maybach

Maybach je dnes už zaniklá automobilka, která vyráběla luxusní auta. Vznikla v roce 1909 díky Wilhelmu Maybachovi a hraběti Ferdinandu von Zepelinovi. Oni dva vdechli život automobilce ve městě Bissingen/Enz.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                      Maybach SW 42

Po třech letech firma přesídlila k Bodamskému jezeru do města Friedrichschafenu. Řízení se tehdy ujal Karl Maybach, což byl syn zakladatele. Od roku 1949 se k mladému Maybachovi přidali ještě Jean Raebel a Carl Böttner. Ze začátku se vůbec nevěnovali výrobě aut, ale dieselovým a benzínovým motorům pro vzducholodě Zeppelin. Bohužel je zasáhla první světová válka. Tehdy dávali motory mimo jiné do FL-člunů, které přenášeli bomby a byli dálkově řízené.

Přejmenování

To přišlo už v roce 1918. Tehdy začali používat název Maybach-Motorenbau GmbH. Pokud chtěli pokračovat, museli začít vyrábět auta. Ona totiž už platila tzv. Versaillská smlouva, která zakazovala výrobu vzducholodí a letadel. Tím pádem musel přesedlat jinam, pokud nechtěl ukončit činnost. Do aut vyvinul vysoce výkonný zážehový motor. V roce 1919 ho namontovali do zkušebního auta W1. První prodejní typ W3 byl představen o dva roky později na autosalonu v Berlíně. V roce 1930 uvedli na trh největší německou limuzínu Zeppelin. Tu poháněl dvanáctiválcový motor. Tenkrát patřila auta Maybach k nejluxusnějším v Evropě. Pak však přišel zlom v podobě druhé světové války.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                             Maybach Excelero

Tehdy ukončili výrobu aut a už posléze žádné nevyrobili. Daimler se ještě pokusil automobilku oživit v podobě luxusních limuzín, ale ani to nikam nevedlo. Definitivní ukončení přišlo v roce 2013. Od roku 2009, konkrétně 31. března, je otevřeno Muzeum historických vozidel Maybach ve městě Neumarktu v Horním Falci. Zakladatel muzea Helmut Hofman hromadil zdejší exponáty 20 let.

 

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?