Historie automobilky Ligier

I ve Francii se vyrábí auta. Jednou z automobilek je Ligier, jenž byla založena bývalým závodníkem a ragbistou Guyem Ligierem.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                    Ligier JS2

První auto, kterým vstoupili na trh bylo v roce 1971 Ligier JS2. Toho vyráběli do roku 1975. Nikdo nemůže čekat, že by to bylo auto na klasické ježdění. Ligier vyráběl od začátku závodní vozy. Už není samostatnou jednotkou. V současnosti ho vlastní společnost Piaggio. Fanoušci motosportu budou Ligier znát pro jeho účast ve slavné Formuli 1. Tam ho bylo vidět v letech 1976 až 1996. Vůbec první čistě francouzské vítězství zaznamenal v roce 1977, kdy jeho závodní auto mělo dvanáctiválec Matra. Tehdy v jeho autě seděl Jacques Laffite. Vyhrál Velkou cenu Švédska.

Konec s Matrou

S Matrou ukončil spolupráci o tři roky později. Místo ní přišel motor Cosworth. S tímto aute Laffite vyhrál hned první dva závody šampionátu. Ovšem pak se nasadili jinak upravené vozy a Ligier měl v podstatě utrum. V dalších letech neměl příliš na růžích ustláno, co se týká financí a také podpory fanoušků. Ta byla zoufale malá, přesto byl paradoxně v těchto letech v šampionátech nejúspěšnější. To je podle mnohých zásluha aerodynamika Franka Dernieho. To byl vývojář slavného Williamse od Alana Jonese.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Ligier Nova

S Ligierem nebylo zrovna lehké vyjít jako s majitelem ani jako s člověkem. Byl známý pro svou mimořádně cholerickou povahu. Chtěl mít hlavně osobní profit. Po neúspěších nakonec stáj prodal Cyrilu de Rouvremu. Vrátil na scénu s dalšími vozy, tentokrát osobními. U nás jsou momentálně oblíbené hlavně mezi teenagery.

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?