Historie automobilky Kia

Kia Motors Corporation nebo jen Kia je jedna z nejznámějších značek v oboru aut. Byla založena v roce 1944 v Soulu, hlavním městě Jižní Koreji jako Hyungsung Precision Industry.

Původně neměla vůbec s auty nic společného. Hned v roce založení začali vyrábět ocelové trubky a části jízdních kol. První z továren se nacházela v místě zvaném Yougdeungpo. To se nacházelo na území dnešního Soulu. V roce 1952 přišel první zlom. Tehdy vyrobili svoje první jízdní kolo a pak se přejmenovali na Kia Industrial Company. To však nic neznamenalo v porovnání s tím, co přišlo v pozdějších letech, když začali svou výrobu směřovat jinam.

Tradice především

To souhlasí. Jestli si na něčem v Asii potrpí, tak to jsou tradice, jenž se uchovávají celá staletí. Kia je složenina dvou písmen. V čínštině ki znamená stoupat, a nahoru. V roce 1961 začala vyrábět a nabízet motorky a k tomu tříkolový valníček K-360. A opět jsme u tradicí. Tímto se stala zakladatelem tradičních hodnot v korejském automobilovém odvětví. Na začátku 70. let začala vyrábět nákladní auta. Prvním byl Titan. Ten se tak masově rozšířil, že se stal synonymem pro nákladní vozy. Ovšem to hlavní přišlo v roce 1973 – první osobní auto vyvinuté v Koreji – Brisa.

V podstatě hned se začala vyvážet, ovšem jako pick-up. A pak už se začaly z výrobních linek linout další typy. V roce 1988 byla Kia koupena dalším gigantem – Hyundai. Měla cíl být největší výrobce aut na světě. Jak se zdá, tak se jí to plní.