Historie motorek Jawa

Jawa zní sice japonsky, ale jedná se o českou firmu, která se zabývá výrobou motorek. Byla založena v roce 1929 Františkem Janečkem, nicméně to začalo ještě jinak.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                       Jawa 350/634

Janeček měl jako původní podnik zbrojovku. Vyráběly se tam ruční granáty originální konstrukce od Janečka, k tomu se později přidalo i repasování těžkých kulometů a dále se vyráběly těžké kulomety. Přidali se i auta, avšak motocykly byl hlavní artikl. První motorky, jenž vyráběla pocházely z továrny v Praze-Nuslích. Jinak název Jawa je složenina z příjmení Janeček a licencí zakoupenou Janečkem na výrobu motocyklů Wanderer. V roce 1931 vybudovali novou továrnu v Týnci nad Sázavou.

Centralizace

V letech 1963 a 1964 probíhala tzv. centralizace a Jawa byla nucená opustit svoje dosavadní tovární působiště. Začala využívat motorárnu ČZ ve Strakonicích. Nejznámějším motocyklem je Jawa 50 Pionýr. Toho vyrobili ve slovenském závodě, jež sídlil v Považské Bystrici. V roce 1966 udělala v podstatě velký převrat v podobě konstrukce nové spojky. Automatická odstředivá spojka byla určena pro model 250/559-05 a 350/360-01 Automatic. Tento vynález si nechala patentovat a vysloužila si i další prvenství. Jedna japonská firma totiž tuto spojku okopírovala a posléze ji montovala do svých motorek. Musela ukončit výrobu motorek u nás kvůli evropským emisním normám, nicméně stala vyrábí pro země třetího světa.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org             Jawa 350/640 Style

Kdysi také vyvážela do bývalého Sovětského svazu, který byl v té době pro ně jeden z nejzajímavějších odběratelů. Připsala si i mnoho vítězství v různých jezdeckých závodech. Mezi její jezdce patřila například legendární František Šťastný, Václav Parus a Gustav Havel.   

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?