Historie automobilky Jaguar

Pojmenování Jaguar zná v České republice asi každý. Jedná se o jednu z nejslavnějších automobilek. Celým označením Jaguar Cars Limited byla založena v roce 1922.

Jaguar

Tehdy William Lyons a William Walmsley založili v anglickém Blackpoolu firmu Swallow Sidecars Company. Tenkrát vyráběly motocyklové sajdkáry, jenž byly mimořádně úspěšné jak z hlediska kvality, tak i vzhledu. Posléze začali vyrábět auta a tak se přejmenovali na Swallow Sidecar and Coachbuilding Company. V roce 1927 se rozběhla výroba auta Austin Seven, jenž se stal úspěšným lidovým vozem. Jméno Jaguar se poprvé použilo v roce 1935. Ovšem rok předtím opustil firmu Walmsley kvůli názorovým neshodám.

I ve válce se vyráběla auta

Ano, automobilka za války vyráběla auta pro vojenské účely, tak jako skoro všichni. Nicméně během tohoto neradostného období pokračovala ve výrobě vlastních aut, jenž neměly s válkou nic společného. Po válce zažíval automobilový průmysl krušné časy, a to nejen ve Velké Británii. Ovšem v roce 1948 představili nový model auta Mark V. Na rozdíl od svých předchůdců měl zčásti zapuštěné světlomety do karoserie. O dva roky později se představil typ Mark VII, který byl už modernější a určený hlavně pro americký trh. Ve druhé polovině sedmdesátých let začal Jaguar upadat. Z krize ho vlastně vyvedl až Ford, jenž ho koupil v roce 1989.

Jaguar

Od roku 1998 se Jaguar vrátil na výsluní s modelem S-Type. Ovšem netrvalo to až tak dlouho. Po problémech ukončil svou činnost 31. prosince 2012. V současné době brázdí závodní okruhy Formule 1, ovšem nyní jen s čistě elektrickými vozy. Vloni společnost oznámila, že bude mít vlastní sérii závodů produkčních elektrických vozů I-Pace Trophy.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?