Historie automobilky Jaguar

Pojmenování Jaguar zná v České republice asi každý. Jedná se o jednu z nejslavnějších automobilek. Celým označením Jaguar Cars Limited byla založena v roce 1922.

Jaguar

Tehdy William Lyons a William Walmsley založili v anglickém Blackpoolu firmu Swallow Sidecars Company. Tenkrát vyráběly motocyklové sajdkáry, jenž byly mimořádně úspěšné jak z hlediska kvality, tak i vzhledu. Posléze začali vyrábět auta a tak se přejmenovali na Swallow Sidecar and Coachbuilding Company. V roce 1927 se rozběhla výroba auta Austin Seven, jenž se stal úspěšným lidovým vozem. Jméno Jaguar se poprvé použilo v roce 1935. Ovšem rok předtím opustil firmu Walmsley kvůli názorovým neshodám.

I ve válce se vyráběla auta

Ano, automobilka za války vyráběla auta pro vojenské účely, tak jako skoro všichni. Nicméně během tohoto neradostného období pokračovala ve výrobě vlastních aut, jenž neměly s válkou nic společného. Po válce zažíval automobilový průmysl krušné časy, a to nejen ve Velké Británii. Ovšem v roce 1948 představili nový model auta Mark V. Na rozdíl od svých předchůdců měl zčásti zapuštěné světlomety do karoserie. O dva roky později se představil typ Mark VII, který byl už modernější a určený hlavně pro americký trh. Ve druhé polovině sedmdesátých let začal Jaguar upadat. Z krize ho vlastně vyvedl až Ford, jenž ho koupil v roce 1989.

Jaguar

Od roku 1998 se Jaguar vrátil na výsluní s modelem S-Type. Ovšem netrvalo to až tak dlouho. Po problémech ukončil svou činnost 31. prosince 2012. V současné době brázdí závodní okruhy Formule 1, ovšem nyní jen s čistě elektrickými vozy. Vloni společnost oznámila, že bude mít vlastní sérii závodů produkčních elektrických vozů I-Pace Trophy.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?