Historie automobilky Iveco

Iveco je automobilová společnost pocházející z Itálie, konkrétně z Turína, kde byla založena už roku 1975. Název je vlastně složenina ze tří slov – Industrial vehicle corporation.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                         Iveco Zeta

Zabývají se výrobou různých vozidel – lehkých, středních a těžkých užitkových, autobusů, speciálních vozidel a motorů. Není vlastní samostatná jednotka. Jejich vlastníkem je skupina CNH Industrial. Když automobilku zakládali, nebyl to zrovna snadný postup. Aby mohla spatřit světlo světa, muselo se sloučit až pět evropských společností. Tři byly z Itálie – Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Speciali, OM a k tomu jedna z Francie – Unic a na závěr jedna z Německa – Magirus.

Od začátku úspěch

První, kdo automobilku přinesl na svět, byl duchovní otec tohoto evropského spojení, tehdejší manažer Fiatu Bruno Beccaria. V roce 1990 Iveco získalo 60 procent firmy Enasa. Ta byla výrobcem nákladních aut, jenž se prodávaly pod značkou Pegaso. Právě díky tomuto se dostalo i na prodejní trh ve Španělsku. Následovalo rozšíření nabídky i mimo Evropu. V roce 1999 došlo k dalšímu spojení. Tentokrát to bylo se společností Renault VI. Společný podnik dostal název Irisbus a od roku 2003 se stal součástí skupiny Iveco. Automobilka má v současné době ve svém vlastnictví více společností.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                          Iveco Stralis

Kromě značky Iveco je to třeba Iveco Powertrain – výrobce motorů, Iveco Magirus – výrobce požárních aut, Astra – těžká nákladní auta, Iveco Bus – autobusy a další. V roce 2007 se dostali na americký trh. Kromě toho je automobilka jedním z největších výrobců nákladních vozidel na světě.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?