Historie automobilky Holden

Australská automobilka Holden má za sebou dlouhou historii, její původ se výrobou vozů vůbec nezabýval. Co se během jejího vývoje stalo?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                              Holden Commodore

Historie automobilky Holden

Prvopočátky značky Holden paradoxně nesahají do výroby jízdních kol, motocyklů, ani automobilů. Značka byla založena v roce 1856 jako výrobce koňských sedel. O výrobu automobilů se začala zajímat v roce 1908 a v roce 1931 se stala součástí amerického koncernu General Motors.

Dneska značku najdeme ve státě Victorie ve městě Port Melbourne. Továrna zaměstnává více jak 6 000 zaměstnanců, kteří vyrábějí automobily, založené na vozech Toyota, Suzuki, Chevrolet, Vauxhall nebo Nissan. Mimo tyto aktivity je rovněž distributorem značky Opel do Austrálie.

Holden Efijy

Model Holden Efijy byl vůz, který byl fenoménem tehdejší doby. Přesto je však vyroben pouze v jediném exempláři. K vidění je v muzeu v National Motor Museum v Jihoaustralském Birdwoodu. Model měří pět metrů a dvacet centimetrů. Na tehdejší dobu super moderní odpružení umí snížit podvozek na 27 milimetrů od země, za jízdy udržuje výšku 139 milimetrů.

Model vznikl jako variace na již známější model Holden FJ z roku 1953. Šlo o malý a laciný sedan pro všechny, kdežto Efijy byl model, vyrobený z nejkvalitnějších materiálů, cílený na movitou klientelu.

Je velkou záhadou, proč se Holden tehdy nerozhodl pro sériovou výrobu. Model sklízel úspěchy po celém světě a dokonce sklízel jeden titul za druhým i jako koncept roku nebo Hot rod roku a obecně je považován za jeden z nejhezčích vozů historie.

Moderní koncepce vozů reaguje na SUV

Automobilka kompaktních SUV od GM se v roce 2013 rozrostla o posledního člena. Hned po Opelu Mokka a Chevroletu Trax a Buicku Encore, přichází na australský trh model Holden Trax. Od nich má Holden kromě techniky řadu dalších společných prvků. Prakticky až na masku chladiče se dá model zaměnit s Chevroletem Trax. Holden Trax je přes očividnou podobu lépe uzpůsoben na australský povrch silnic.

V základu si uživatelé mohou užívat 6 airbagů, klimatizaci, kožený volant i multimediální systém MyLink. O stupeň lepší výbava má k dispozici navíc vyhřívaná přední sedadla, automat se šesti stupni a mlhovky. Pod kapotou je ukrytá zážehová jednotka 1.8 s výkonem 140 koní a maximálním točivým momentem 175 N.m. Základní cena Holdenu Trax je 23 490 australských dolarů, v přepočtu asi 411 000 korun.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                  Holden Colorado

Holden Colorado Z71

Z velkých modelů představuje v roce 2015 automobilka Holden praktický pick-up Z71 Colorado. Je založen na pick-upu Colorado LTZ4x4 Crew-Cab, ale nová verze je upravena přesně pro australský trh. Tedy s osmnáctipalcovými koly Arsenal Gray, stylovým rámem a krytem ložné plochy. Trendy je polep B-sloupků a kapoty, boční nášlapy, střešní ližiny i vyhřívaná přední kožená sedadla, couvací kamera a infotainment Holden Mylink se sedmipalcovým dotykovým displejem. K dispozici je hned několik trendy barev, od bílé summit, přes červenou Sizzle, černou Sapphire, šedou Satin Steel a oranžovou Rock.

Holden uzavírá továrnu v Austrálii

V roce 2017 musela automobilka Holden uzavřít továrnu, po téměř stoletém vývoji a výroby automobilů v Austrálii. Továrna byla uzavřena americkým výrobcem General Motors Co GM Holden Ltd, která výrobu přesouvá do levnějších oblastí. Australský premiér Malcolm Turnbull se k situaci vyjádřil se slovy: “Konec výroby značky Holden je smutným dnem pro dělníky i pro každého Australana.“ Výroba modelů se přesunuje do Německa, kde vyspělá automatizace pomůže během změny portfolia modelu udržet nízké náklady.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?