Historie motorek Harley-Davidson

Harley-Davidson je jedna z nejstarších a jedna z nejznámějších společností vyrábějící motorky. Firma byla sice založena v roce 1903, ale vše začalo už dva roky předtím.

Tehdy teprve dvacetiletý William S. Harley vypracoval jisté plány. Bylo to pro motor s výtlakem 116 cc, což je 7,07 kubických palců. Po dobu dalších dvou let pracoval se svým kamarádem z dětství Arthurem Davidsonem na motocyklu. Dokončili ho v roce 2003, přičemž jim pomáhal i Arthurův bratr Walter. Při testování zjistili, že to nejde bez pedálů a tak nechali tento svůj první motocykl jako učební experiment. Ovšem pak postavili skutečný motocykl a začali dávat inzeráty do novin.

První továrna

Tam se nastěhovali v roce 1906, kdy vyrobili zhruba 50 motorek. Začali stavět velkým tempem a v roce 1914 čítala jejich produkce už 16 284 strojů. V první světové válce tak jako skoro každý byla společnost využívána pro válečné účely. V roce 1917 to zkoušely s jízdními koly, ale úspěch nebyl a tak to přerušili po šesti letech. V roce 1920 byl Harley-Davidson firmou, která byla tou největší na poli motocyklů. Velká hospodářská krize v USA semlela mnoho firem. Harley-Davidson byl taky v tom, ale dokázal se bez relativních potíží udržet. Pak přišla druhá světová válka a společnost opět dodávala motorky americké armádě.

Harley-Davidson měl o něco později potíže, ale podařil ose mu z nich vymanit díky kooperaci s Buell Motorcycle Company. Ovšem v roce 2009 spojení ukončili. V roce 2007 došlo ve společnosti ke stávce, a to 2. února. Po čtrnácti dnech se nakonec vedení dohodlo se zaměstnanci, nicméně 440 jich bylo propuštěno právě kvůli stávce.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?