Historie motorek Gilera

Je zajímavé, že na rozdíl od automobilek výrobci motocyklů příliš nekrachují, a to je i případ toho dalšího z Itálie – Gilera, založený v roce 1909 a nazvaný podle zakladatele – Giuseppe Gilera.

 

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                   Gilera 150 Sport

Získala v roce 1935 práva na čtyřválcový motor Rondine. V té době to byl nejsilnější motor na světě s výkonem 45 kW, což je 60 koní. První model s tímto motorem přišel v roce 1939 – Gilera 500 Rondine. Jeho nejvyšší rychlost byla 230 km/h. V podstatě byl tento motocykl jako základ pro tvoření závodních typů na dalších skoro čtyřicet let. Od půlky třicátých let přišel pro firmu rozsah.

Vyvinula čtyřtakty

To byl ten rozsah, který u Gilery začal. Motory se v té době pohybovaly od 100 do 500 cm3. Jejich nejznámějším modelem v tomto rozmezí se stal Saturno z roku 1939. Ten navrhl Giuseppe Salmaggi a při navrhování se inspiroval předválečným typem Gilera VTEGS 500 cc  neboli Otto Bulloni, a to i přesto, že měl zcela odlišnou konstrukci. Přestože se společnosti vcelku dařilo, tak ani jim se nevyhnul odkup. V roce 1969 se tak stali součástí italské skupiny Piaggio. I Gilera se pohybovala v závodech. Například vyhrál silniční mistrovství světa šest let z osmi.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                              Gilera Saturno 500

Na jejich motorce utrpěl po pádu vážná zranění Derek Minter v roce 1963 a musel být nahrazen Philem Readem. Minter měl posléze další havárii v roce 1966. Slavná továrna Arcore, kde se vyráběly motorky Gilera byla bohužel uzavřena v roce 1993. V současné době skupina Piaggio vyrábí v Pontederu.

 

 

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?