Historie motorek Derbi

Derbi zní sice jako sportovní klání mezi dvěma sousedními rivaly, ovšem v tomhle případě se jedná o společnost zabývající se výrobou motocyklů, skútrů, mopedů a rekreačních terénních aut.

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Společnost sídlí v hlavním městě Španělska v Barceloně a byla založena v roce 1922. Její zakladatel Simeó Rabasa i Singla původně začínal jinak než jako motocyklová společnost. Tehdy v roce 1922 založil malou cyklistickou dílnu v malé obci Mollet nedaleko Barcelony. Až do května roku 1944 se zde opravovala a pronajímala jízdní kola. Pak už byla založena Bicycletas Rabasa, která měla za cíl vyrábět jízdní kola. Bylo to velmi úspěšné a o dva roky později začali pracovat na motorizované verzi.

Moped nebo motorka?

První pokus byl spíš moped než motorka – 48cc SRS. To se ukázalo jako velký úspěch, tudíž bylo na řadě změnit název společnosti na Nacional Motor SA. Těsně před tímhle okamžikem se účastnili letního veletrhu v Barceloně, kde ukázali svůj první opravdový motocykl Derbi 250. Derbi jako takové soutěžilo v závodech motocyklů Grand Prix. Derbi zvítězil ve třídě 50cc na mistrovství světa v letech 1969, 1970 a 1972. Třída 50cc byla později nahrazena 80cc a i zde to bylo více než dobré – 1986, 1987, 1988 a 1989. Zažili i další vítězství v různých třídách.

blank
Zdroj foto: en.wikipedia.org                          Derbi GP1 Scooter

I když Španělsko nastolilo demokracii a vstoupilo do Evropského společenství, tak se  udrželo na výsluní. Zakladatel Simeó Rabasa i Singla zemřel v roce 1988, ovšem Derbi zůstala jako společnost nezávislá až do roku 2001, to ji koupila skupina Piaggio. Derbi i dnes prodává svoje motocykly po celém Španělsku.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?