Historie motorek Derbi

Derbi zní sice jako sportovní klání mezi dvěma sousedními rivaly, ovšem v tomhle případě se jedná o společnost zabývající se výrobou motocyklů, skútrů, mopedů a rekreačních terénních aut.

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Společnost sídlí v hlavním městě Španělska v Barceloně a byla založena v roce 1922. Její zakladatel Simeó Rabasa i Singla původně začínal jinak než jako motocyklová společnost. Tehdy v roce 1922 založil malou cyklistickou dílnu v malé obci Mollet nedaleko Barcelony. Až do května roku 1944 se zde opravovala a pronajímala jízdní kola. Pak už byla založena Bicycletas Rabasa, která měla za cíl vyrábět jízdní kola. Bylo to velmi úspěšné a o dva roky později začali pracovat na motorizované verzi.

Moped nebo motorka?

První pokus byl spíš moped než motorka – 48cc SRS. To se ukázalo jako velký úspěch, tudíž bylo na řadě změnit název společnosti na Nacional Motor SA. Těsně před tímhle okamžikem se účastnili letního veletrhu v Barceloně, kde ukázali svůj první opravdový motocykl Derbi 250. Derbi jako takové soutěžilo v závodech motocyklů Grand Prix. Derbi zvítězil ve třídě 50cc na mistrovství světa v letech 1969, 1970 a 1972. Třída 50cc byla později nahrazena 80cc a i zde to bylo více než dobré – 1986, 1987, 1988 a 1989. Zažili i další vítězství v různých třídách.

Zdroj foto: en.wikipedia.org                          Derbi GP1 Scooter

I když Španělsko nastolilo demokracii a vstoupilo do Evropského společenství, tak se  udrželo na výsluní. Zakladatel Simeó Rabasa i Singla zemřel v roce 1988, ovšem Derbi zůstala jako společnost nezávislá až do roku 2001, to ji koupila skupina Piaggio. Derbi i dnes prodává svoje motocykly po celém Španělsku.

Mohlo by vás zajímat...

Oblíbená cestovatelská videa

Vítej zpět!

Přihlaste se ke svému účtu níže

Načtení hesla

Chcete-li obnovit heslo, zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?