Historie automobilky Aixam

Historie automobilky Aixam | Značka Aixam vám nic neříká? Vzpomeňte si na ty malinká auta pro náctileté. Ano, ty co jezdí sotva městskou rychlostí 50 km/h. Jsou to alternativy pro horlivé řidiče mladší 18 let. Historie této značky však oplývá i mohutnými motory, vysokými otáčkami a prohánění se zatáčkami.

Aixam

Historie automobilky Aixam

Značka jejíž celý název je Aixam-Mega byla založena v roce 1983. Stalo se tak ve francouzském Aix-les-Bains. K výrobě mikroaut došlo poté, co byla značka odkoupena firmou Arola. Byl to přirozený krok, protože Arola byla známý výrobce miniaut od roku 1975. První model značky Aixam s názvem 325D byl na trhu představen roku 1984. K mikroautům byla v roce 1992 přidána i výroba klasických aut s označením Mega.

Jak je to dnes

Pohonné jednotky jsou v dnešních modelech značky Aixam dodávány značkou Kubota. Motory s podobným objemem najdete i u známé firmy Smart. Hlavním rozdílem je maximální rychlost, která je snížena na městských 45 km/h. Díky tomu je jejich řízení umožněno i náctiletým. Při porovnání s klasickými vozy disponují velice jednoduchou konstrukcí a nízkou váhou.

Pohon je většinou obstaráván dvouválcem. Během let byly nabízeny různé motory. Diesely s objemem 500cc byly dodávány firmou Kubota. Výkon měly 12 koní. Benzínové varianty byly obstarávány firmou Lombardini. Z objemu 505cc dostali 20 koní. Formu plnění ovlivnily nároky na snížení emisí. Z toho důvodu nahradilo karburátory vstřikování.

Na podvozek nejsou v tak nízkých rychlostech kladeny vysoké nároky, takže je opatřen velice jednoduchým systémem. Neposkytuje vysoký komfort, ale zároveň nepřidá na váze. O brždění se starají jednopístkové kotoučové brzdy na přední nápravě a bubnové na zadní.

Závodní historie

O závodní vozy se staral hlavně zčásti oddělený tým Mega. Byli to lidé prahnoucí výkonu a rychlosti. Své vozy začali bez meškání navrhovat a předvádět na okruzích. V roce 1992 byl vyroben Mega Track. Tohle all-terain coupé bylo vybaveno mohutným motorem V12. V následujících letech se postupně z asfaltových okruhů dostali do závodů na písku. Značka se zúčastnila Rally-Dakar a v roce 2012 závodila na šampionátu Andros electric Trophy.

blank
Aixam – sport

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?